Template
Template Template
Template Saturday, 28 November 2015 Template

Hledej...

Anketa o zdraví

Při nachlazení nejčastěji používám
 

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.

RSS vše pro zdraví

Vše pro Vaše zdraví

WebArchiv


 
Template
Vitamin E s antioxidačními účinky E-mail
Hodnocení čtenářů: / 29
SlabéVynikající 


Vitamin E (tokoferol)

arašídyCo je to vitamin E a kde se nachází?
Vitamin E je společný název pro skupinu látek nazývaných tokoferoly. Ty se vyskytují ve 4 formách – alfa, beta, gama a delta. Tyto sloučeniny se účastní dějů při vstřebávání tuků a jejich ochrany před oxidací v krevním oběhu. Nejúčinnější formou vitaminu E je alfa-tokoferol. Vitamin E je druh vitamínu rozpustného v tucích, lidské tělo je tedy schopno si jej delší dobu uchovávat v tukové tkáni a v játrech.
Největším zdrojem vitaminu E je olej z obilných klíčků, dále jsou to ořechy, mandle, arašídy, slunečnicová a sezamová semena. Obsahuje jej však i čerstvá listová zelenina, hlavně špenát.


K čemu vitamin E slouží?

Vitamin E se používá hlavně pro svůj antioxidační účinek, zabraňuje vzniku oxidačních toxických produktů a volných kyslíkových radikálů. Podílí se tak na stabilitě buněčné membrány. Podle nových výzkumů pomáhá vitamin E v prevenci srdečně cévních onemocnění (aterioskleróza), a snižuje i účinky LDL (špatného) cholesterolu. Dále jej můžeme použít např.při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, jako doplňková léčba při poruchách plodnosti, při potížích v klimakteriu, a zánětlivých degenerativních změnách kloubů a chrupavek. U lidí vyššího věku může vitamin E posilovat imunitní systém. Další účinky vitaminu jsou předmětem stálého výzkumu.

Co se stane při nedostatku vitaminu E?

Nedostatkem vitaminu E jsou ohroženy hlavně nedonošené děti, které mají malé množství tukových zásob a tudíž nedokáží v těle vitamin E udržovat v zásobě. Další skupinou jsou osoby s poruchou trávení a vstřebávání tuků a osoby s chronickým onemocněním jater. Při nedostatku vitaminu E může dojít k anemii, k poruchám nervů a svalů, pokožka je suchá a ochablá se stařeckými skvrnami, dochází ke špatnému hojení ran a zažívacím potížím.


A co nadbytek vitaminu E?

U vitaminu E nehrozí vážnější potíže při nadbytečném užívání (2000-3000mg/den) jako u ostatních vitaminů rozpustných v tucích (např.u vitaminu A), vzácně se uvádí např. bolest hlavy a průjem. Ovšem při dlouhodobém užívání takových megadávek může dojít ke zhoršenému vstřebávání vitaminu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.


Jak vitamin E užívat?

Při léčbě je obvyklá dávka vitaminu E je 200-400mg za den pro dospělé a děti od 12let. Tobolky by se měly užívat vždy po jídle, kvůli dostatečnému vstřebání (vitamin E je rozpustný v tucích).
POZOR pacienti, kteří užívají antikoagulační léky (léky snižující krevní srážlivost) by neměli užívat vysoké dávky, mohlo by dojít ke zvýšenému riziku krvácení do tkání, stejně tak i pacienti s žilní trombózou. Vitamin E by se tudíž neměl užívat zhruba 2 dny před a 2 dny po operačním zákroku.


Jak nakoupit v lékárně?

Tablety a tobolky k vnitřnímu užití

    Vitamin E tobolky


    Přírodní vitamin E (f.Favea) 

Na některých etiketách je udáváno množství vitaminu E v mezinárodních jednotkách IU, v přepočtu na mg se postupuje takto: 1IU = 0,67mg


Přípravky na pokožku

    Erevit mast

   Mast s obsahem vitaminu E, který má příznivý účinek při hojení kožních onemocnění a zároveň má blahodárné       účinky na kůži.

Kosmetické přípravky

Spousta kosmetických firem vyrábí krémy na obličej i na pokožku s vitamine E, sloužící hlavně k výživě pokožky, proti stárnutí pleti a její suchosti. Je to např. Dr.Muller Vitamin E krém na obličej i na tělo, Doliva olivová kosmetika krém s vitamine A a E.

 
  Napište první komentář


Přidat komentář
  • Komentujte prosím relevantě k obsahu článku.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
Předmět:
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, prosím o radu na večerní uspávání téměř dvouleté dcerky. Problémy s usínáním má od miminka, v...
další ...

Erdomed suspenze při onemocnění průdušek
Ahojte. Christensene asi myslíš ASPARTAM a máš úplnou pravdu,je to svinstvo. Má to něco dočinění s umělím sl...
další ...

Milgamma N injekce
dnes jsem zaplatila v lekarne niko 145kc
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Zdravím Vás, potřebuji poradit, jaká homeopatika mi pomohou zmírnit či odstranit závislost na láhvi s mlékem u ...
další ...

Espumisan tobolky
V těhotenství jsem střídala fenyklovo-kmínový čaj a Espumisan - a tahle kombinace mi pomáhala od nadýmání. ...
další ...

Inzerce zdarma

Léky na internetu

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template