Template
Template Template
Template Pátek, 16 duben 2021 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Vitamin E s antioxidačními účinky E-mail
Hodnocení čtenářů: / 30
SlabéVynikající 


Vitamin E (tokoferol)

arašídyCo je to vitamin E a kde se nachází?
Vitamin E je společný název pro skupinu látek nazývaných tokoferoly. Ty se vyskytují ve 4 formách – alfa, beta, gama a delta. Tyto sloučeniny se účastní dějů při vstřebávání tuků a jejich ochrany před oxidací v krevním oběhu. Nejúčinnější formou vitaminu E je alfa-tokoferol. Vitamin E je druh vitamínu rozpustného v tucích, lidské tělo je tedy schopno si jej delší dobu uchovávat v tukové tkáni a v játrech.
Největším zdrojem vitaminu E je olej z obilných klíčků, dále jsou to ořechy, mandle, arašídy, slunečnicová a sezamová semena. Obsahuje jej však i čerstvá listová zelenina, hlavně špenát.


K čemu vitamin E slouží?

Vitamin E se používá hlavně pro svůj antioxidační účinek, zabraňuje vzniku oxidačních toxických produktů a volných kyslíkových radikálů. Podílí se tak na stabilitě buněčné membrány. Podle nových výzkumů pomáhá vitamin E v prevenci srdečně cévních onemocnění (aterioskleróza), a snižuje i účinky LDL (špatného) cholesterolu. Dále jej můžeme použít např.při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, jako doplňková léčba při poruchách plodnosti, při potížích v klimakteriu, a zánětlivých degenerativních změnách kloubů a chrupavek. U lidí vyššího věku může vitamin E posilovat imunitní systém. Další účinky vitaminu jsou předmětem stálého výzkumu.

Co se stane při nedostatku vitaminu E?

Nedostatkem vitaminu E jsou ohroženy hlavně nedonošené děti, které mají malé množství tukových zásob a tudíž nedokáží v těle vitamin E udržovat v zásobě. Další skupinou jsou osoby s poruchou trávení a vstřebávání tuků a osoby s chronickým onemocněním jater. Při nedostatku vitaminu E může dojít k anemii, k poruchám nervů a svalů, pokožka je suchá a ochablá se stařeckými skvrnami, dochází ke špatnému hojení ran a zažívacím potížím.


A co nadbytek vitaminu E?

U vitaminu E nehrozí vážnější potíže při nadbytečném užívání (2000-3000mg/den) jako u ostatních vitaminů rozpustných v tucích (např.u vitaminu A), vzácně se uvádí např. bolest hlavy a průjem. Ovšem při dlouhodobém užívání takových megadávek může dojít ke zhoršenému vstřebávání vitaminu K a tím ke snížení krevní srážlivosti.


Jak vitamin E užívat?

Při léčbě je obvyklá dávka vitaminu E je 200-400mg za den pro dospělé a děti od 12let. Tobolky by se měly užívat vždy po jídle, kvůli dostatečnému vstřebání (vitamin E je rozpustný v tucích).
POZOR pacienti, kteří užívají antikoagulační léky (léky snižující krevní srážlivost) by neměli užívat vysoké dávky, mohlo by dojít ke zvýšenému riziku krvácení do tkání, stejně tak i pacienti s žilní trombózou. Vitamin E by se tudíž neměl užívat zhruba 2 dny před a 2 dny po operačním zákroku.


Jak nakoupit v lékárně?

Tablety a tobolky k vnitřnímu užití

    Vitamin E tobolky


    Přírodní vitamin E (f.Favea) 

Na některých etiketách je udáváno množství vitaminu E v mezinárodních jednotkách IU, v přepočtu na mg se postupuje takto: 1IU = 0,67mg


Přípravky na pokožku

    Erevit mast

   Mast s obsahem vitaminu E, který má příznivý účinek při hojení kožních onemocnění a zároveň má blahodárné       účinky na kůži.

Kosmetické přípravky

Spousta kosmetických firem vyrábí krémy na obličej i na pokožku s vitamine E, sloužící hlavně k výživě pokožky, proti stárnutí pleti a její suchosti. Je to např. Dr.Muller Vitamin E krém na obličej i na tělo, Doliva olivová kosmetika krém s vitamine A a E.

 
  Komentáře (1)
1. Lenko, me1š recht
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 02-12-2015 19:43
Lenko, me1š recht taky nekomentuju tam, kde bych se muesla extra přihlašovat. Ke spokojenosti obou stran:)No poslouchej, to jsi mě teda dost potěšila. Teď už o vzhledu sve9 hlavy sice neme1m tak zoufalfd ne1zor, ale tak od 11 do 25 let jsem si připadala dost hnusně, bohužel: Oči prosedm, jenže za brfdlemi, a ty byly zdrojem nespokojenosti jako takove9, k tomu ten předšerně baňatej nos a ještě ta kroutive1 huba, to už mi připadalo jako vrchol :)V te9 době i občas nějakfd beďar teď se mi to po čase jeved jako takove9 nepatrnosti a detailedčky, ale tehdy určovaly moje sebevědomed. Pak to skoro deset let šlo v tomhle ohledu dobře a celkem spokojeně a teď se moje sebe-degradace přesunuje na figuru, ktere1 dředve dokonale1, dozne1ve1 obtloustliny, tukove9 polšte1řky a měkkotiny a na to nejsem zvykle1. Vždycky si něco najdu, nějakou prkotinu, abych si nemohla připadat "super." Toho zvyku jsem se ještě faplně nezbavila jen na kre1tko v dobre9 ne1ladě, když se mi něco povede nebo se těšedm ze setke1ned s někfdm, se cedtedm hned ledp. Nojono.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Template Template