Očkování - Pneumokok

Co je to pneumokokové onemocnění?
Pneumokok je typ bakterie (Streptococcus pneumonie), která napadá hlavně děti bez rozdílu věku, ale i dospělé a může vyvolat nebezpečná a život ohrožující onemocnění. Zvláště ohroženi jsou kojenci a malé děti, jejichž obranyschopnost ještě není dostatečně vyvinuta, a také všechny děti s oslabeným imunitním systémem. Osídlují nos a hltan mnoha lidí, aniž by způsobovali nějakou chorobu. Od těchto osob se pak Pneumokok šíří kapénkovou infekcí vzduchem a běžným kontaktem.
Co nám může způsobit? Pneumokokové onemocnění můžeme rozdělit na invazivní a neinvazivní. Mezi invazivní pneumokokové onemocnění patří např.zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve. Mezi neinvazivní patří pneumonie-zánět plic, na který umírá nejvíce dětí. Pneumokok je také nejčastější příčinou zánětu středního ucha, který prodělá až 60% dětí do 2 let věku.
Zánět mozkových blan (meningitida) Mezi nejtypičtější původce patří pneumokok, meningokok a virus spalniček. Meningitida začíná vysokou horečkou, nesnesitelnou bolestí hlavy, velkým neklidem, často dezorientací, otupělostí, zvracením až bezvědomím. Kojenci a malé děti jsou spavé, apatické, obvykle žíznivé. Infekce probíhá dramaticky, může během několika hodin ohrozit život
Otrava krve (bakteriémie) Mikroorganismy se dostanou přes kůži nebo sliznicí do krve, odkud napadají nejrůznější orgány. Pokud se původce dále rozšíří, mluvíme o otravě krve (sepsi). Zvýšené riziko hrozí u malých dětí a starších lidí v důsledku oslabení imunitního systému. U dětí jsou pneumokoky odpovědné za 85 % případů bakteriémie. Příznakem otravy krve je vysoká horečka, pocit těžkého onemocnění, nechutenství, zrychlený puls a dýchání a nízký krevní tlak.
Zápal plic Zápal plic může být vyvolán baktériemi, viry, houbami nebo vdechnutými chemikáliemi či cizími tělesy. U dětí do 5 let jsou pneumokoky odpovědné za dvě třetiny bakteriálních zánětů plic. Onemocnění začíná obvykle vysokou teplotou nad 39 °C, vlhkým kašlem, bolestivým dýcháním, tmavě modrým zabarvením rtů a konečků prstů. Atypická pneumonie se zpočátku projevuje chřipkovými příznaky, bolestí hlavy a končetin, lehce zvýšenou teplotou, bolestí v krku, rýmou a suchým kašlem.
Zánět středního ucha Zánět středního ucha (otitis media) je zánět sliznice ve středním uchu, způsobený baktériemi nebo viry a vyskytující se především u dětí a mladistvých. Pneumokoky je způsobeno asi 40 % všech bakteriálních zánětů. Onemocnění začíná obvykle náhle jako píchavá jedno nebo oboustranná bolest ucha, pocit klepání v uchu, horečka, ztráta sluchu, bolest hlavy. Kojenci jsou neklidní, plačtiví, špatně sají a často si sahají na ucho, při perforaci ušního bubínku dojde k uvolnění hnisu, popř. výtoku z ucha a k náhlému zmírnění bolesti.
Je možná prevence, očkování? Pneumokokovému onemocnění lze předcházet očkováním. Vakcína chrání vaše dítě proti takovým onemocněním, jako jsou: zánět mozkových blan, infekce v krevním oběhu (bakteremie) a zápal plic, způsobené baktériemi Streptococcus pneumoniae sérotypu 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F a 23F. Vakcína pomáhá tělu vytvořit si vlastní protilátky, které chrání vaše dítě proti těmto nemocem.
Jaká je u nás k dostání vakcína?
Prevenar injekce
 |