Template
Template Template
Template Pátek, 02 prosinec 2022 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Očkování proti klíšťatům E-mail
Hodnocení čtenářů: / 36
SlabéVynikající 

Očkování - klíšťata


klíštěCo jsou to klíšťata?

Klíšťata patří mezi tzv.členovce. Rozeznáváme u nich 4 stádia vývoje, a to vajíčko, larvu, nymfu a dospělého jedince. Klíšťata dosahují velmi malých rozměrů asi 0,5mm, takže není těžké je přehlédnout. Nejčastěji se vyskytují v trávě, ne však v korunách stromů, jak se dříve tvrdilo. Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně, jinde ojediněle, nebo vůbec. Jejich výskyt se snižuje s nadmořskou výškou, ale v některých oblastech byla zaznamenána i v 1000 m n. m. Po zachycení se na svém hostiteli přisaje speciálním sacím ústrojím, které se skládá s makadel a sosáčku podobnému harpuně, kterým se zachytne v kůži a sají krev. Ihned po přisátí vylučuje klíště sliny, které obsahují látky zabraňující srážení krve, dále znecitlivující látky, ale také látky nebezpečné, které mohou způsobit závažná onemocnění. Jde hlavně o klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu.

 

 Mapa výskytu klíšťové encefalitidy v roce 2006 v ČR 

mapa klíšťové encefalitidyJak klíště správně odstranit?

Virus encefalitidy se vyskytuje ve slinných žlázách, ale borelie se nachází ve střevech klíšťat. To znamená, že virus encefalitidy se do těla hostitele dostává okamžitě po přisátí, zatímco borelie až později, po delší době. Proto se riziko přenosu boreliózy dá snížit co nejrychlejším odstraněním klíštěte. Existuje mnoho způsobů, jak lidé klíšťata odstraňují, ale většinou napáchají více škody než užitku. Nejlepší metodou je odstraňovat jej pinzetou, chytnout ho jemně za hlavičku, ne za zadeček, jelikož bychom tím podpořili snadnější přechod borelií do rány. Po odstranění postižené místo vydezinfikujeme, např. Jodisolem.


Jak se projevuje lymeská borelióza?

Jde o onemocnění vyvolané bakterií, tzv. Spirochetou. Typickým příznakem tohoto onemocnění je rozšíření červené skvrny v místě, kde bylo klíště přisáté. Tato skvrna se objeví po několika dnech, někdy i týdnech. Diagnóza tohoto onemocnění je složitá, jelikož příznaky se podobají mnoha jiným nemocem, hlavně chřipce. Projevuje se bolestmi hlavy, svalů a únavou. V pozdních stádiích neléčené boreliózy dochází ke chronickému postižení kloubů, nervového a kardiovaskulárního systému. Včasná léčba je tedy velmi důležitá, probíhá pomocí antibiotik.
Očkování proti lymeské borelióze bohužel zatím neexistuje.


Jak se projevuje klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je onemocnění virové. Inkubační doba onemocnění je 7-14dnů a probíhá ve dvou fázích. V první fázi probíhá onemocnění jako chřipka, objevuje se bolest hlavy, horečka, nevolnost, bolest kloubů a svalů. Po několika dnech se nemocnému uleví a následuje období bez příznaků. V druhé fázi nemoci následují opět silné bolesti hlavy, světloplachost, zvracení a nevolnost. Dochází k poškození nervového systému, které se projevuje poruchami spánku, dezorientací, snížením výkonnosti a depresemi. Toto období trvá 2-3 týdny. Zhruba u 1/4 postižených dochází k trvalým následků onemocnění, a to k dlouhodobým bolestem hlavy, k poruchám spánku, k závratím. U velmi těžkých případů může dojít k postižení mozku a míchy a výjimečně i ke smrti.
Na rozdíl od boreliózy je možné se proti klíšťové encefalitidě chránit očkováním.

Jaké vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou u nás k dostání? 

  Vakcíny pro děti

      FSME-IMMUN 0,25ml JUNIOR injekce

     Encepur pro děti injekce

  Vakcíny pro dospělé

     FSME-IMMUN 0,5ml ADULT injekce

      Encepur pro dospělé injekce
 


 

  

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template