Template
Template Template
Template Pondělí, 12 duben 2021 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Zvýšený cholesterol, vznik a léčba E-mail
Hodnocení čtenářů: / 77
SlabéVynikající 


Nemoci - Zvýšený cholesterol 


ucpané cévyCo je vlastně cholesterol?

Cholesterol je organická látka lipidové povahy, kterou řadíme ke steroidům. Je stavební složkou buněk a tkání v našem těle, je součástí buněčných membrán, kde zajišťuje jejich kompaktnost. Nejvyšší koncentraci cholesterolu nalezneme v mozku, v kožním tuku, nadledvinách, dále ve slezině a krevním séru.


Kde a jak se cholesterol tvoří?

Cholesterol si organismus dokáže tvořit sám, a to hlavně v játrech a trávicím ústrojí. Do těla se však dostává i z velké části potravou. Nejvíce cholesterolu obsahují vejce, živočišné tuky (máslo, sádlo, škvarky), uzeniny, vnitřnosti a tučné mléčné výrobky (smetana, smetanové jogurty, sýry s vysokým obsahem tuku), plnotučné mléko.
Množství cholesterolu, které si tělo samo vytvoří, je však dostačující. V závislosti na příjmu cholesterolu potravou, si tělo reguluje svoji vnitřní produkci. Problém ovšem nastane, pokud je vnější příjem dlouhodobě zvýšený, tělo přebytečný cholesterol odbourává v játrech, kde dochází k poškození receptorů zodpovědných za jeho zpracování, a následkem toho dochází ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.


Jaké jsou tzv. typy cholesterolu?

V lidském organismu je zajišťován transport cholesterolu pomocí tzv. lipoproteidů, které dělíme na čtyři různé typy:
HDL  (High density lipoproteins)
  - je to tzv.hodný cholesterol
  - tento druh lipoproteinu transportuje cholesterol do jater k dalšímu zpracování
LDL  (Low density lipoproteins)
  - je to tzv.špatný cholesterol
  - tento lipoprotein je tvořen cholesterolem, který pak přenášejí z jater do periferních tkání, při zvýšené        hladině i do cévní stěny, kde se usazuje. Poté zde vznikají příznivé podmínky pro vznik aterosklerózy.
VLDL  (Very low density lipoproteins)
  - tento lipoproteid přenáší v krvi tuky, zejména triglyceridy. Jejich hladina nezávisí na příjmu tuků z potravy, jsou vytvářeny v játrech.
Chylomikrony
  - transportují triglyceridy a cholesterol, které se do těla dostaly prostřednictvím potravy


Jaká jsou rizika zvýšené hladiny cholesterolu?

Zvýšena hladina cholesterolu a cholesterolu+triglyceridů bývá spojena se zvýšeným rozvojem aterosklerózy a tím i se zvýšeným rizikem ISCH (ischemické choroby srdeční).
Koncentrace celkového cholesterolu  5,0-6,0 mmol/l je považována za hraniční, nad 6,0 už vysokou
Zvýšení triglyceridů je spojeno se zánětem slinivky břišní a steatózy(ztukovatěním) jater, a dále rozvoj Ischemické srdeční choroby.
Hladina cholesterolu by se měla kontrolovat pravidelně, asi jedenkrát za půl roku, pokud je hladina cholesterolu zvýšená. Pokud není hladina cholesterolu zvýšená, stačí jedenkrát za rok.

Ateroskleróza
Jde o onemocnění, kdy se do stěny cévy ukládají tukové látky (LDL cholesterol). Dalšími rizikovými faktory vzniku tohoto onemocnění však může být i dědičnost, vysoký krevní tlak, nebo diabetes.

Infarkt myokardu
Infarkt je typickou komplikací, kdy v jejím základu může stát rozvinutá ateroskleróza. Jde o náhlé nedokrvení srdečního svalu, vznikající jako důsledek částečného nebo úplného uzavření přívodné cévy. V důsledku špatného okysličení dochází k odumírání místních buněk.


Jakou bych zvolila prevenci, případně léčbu?

 1) Potravinové doplňky

    Antioxydanty – vitaminy A C E, selen a zinek
      - lze je zakoupit zvlášť, nebo celou kombinaci v jedné tabletě
    Česnek tablety, tobolky
    Lecithin tobolky
    Rybí tuk tobolky
rybi tuka cholesterol
Kapsle s rybím tukem jsou na rozdíl od čerstvých ryb farmaceuticky zbaveny těžkých kovů, jako je olovo, rtuť, nebo kadmium. Výhodná je kombinace rybího tuku s kyselinou listovou a vitamínem B12. Tato kombinace hraje významnou úlohu proti vzniku aterosklerózy a onemocnění krevního oběhu. Nalezneme ji např.v přípravku Bioaktivní Marin Plus.


 2) Léky na zvýšený cholesterol
  Jako léčiva na snížení hladiny cholesterolu se používají tzv. Hypolipidemika. Podrobnější informace o nich naleznete  ZDE

 3) Mezi další preventivní opatření můžeme zařadit dietu, zvýšení fyzické aktivity a zrušení největšího zlozvyku – kouření.

 

Související články:

Diety při zvýšené hladině cholesterolu

Hypolipidemika

 




  Komentáře (26)
1. cholesterol v krvi.
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 22-05-2008 09:44
Objevili mi cholesterol v krvi,myslím si,že to mám s depresí, které mě poslední dobou přepadají,mám nějaké starosti na které pořád myslím!!
2. Přidal Chloubová P, 26-05-2008 14:22
ahoj, chci se zeptat jestli je nějaká souvislost mezi zvýšeným cholesterolem a arytmiemi srdce. A taky jestli arytmie se léči kardiostimulatorem nebo defibrilatorem a taky jeky je mezi tim rozdil. Musim udělat praci do školy na referat a vubec tomu nerozumim. Dík
3. Přidal Zubik, 30-05-2008 10:22
ja teda měl cholesterol dycky v pořadku a pak nejednou bucho ho v praci. a ani nevim jak nez sem se stacil rozkoukat tak sem byl ves pitale. Nejdřiv to zkoušeli doktoři tak různejma práškama ale to vůbec nezabíralo a tak si ted beham po svete s budikem a řikam si, když selhalo něco, co vymyslel Buh, tak proč by mělo vydržet něco co vymyslel člověk
4. Přidal Jan, 30-05-2008 12:03
Pane. Tady myslím není jakkoli na místě vinu za vaše zdravotní potíže svalovat na Boha. Nejde-li o vady vrozené, pravděpodobně jste si vaši nemoc způsobil sám nezdravým životním stylem, rozčilováním nebo kouřením. Je s podivem, že se ještě kuřákům ty kardiostimulátory nedávají k úhradě...
5. Přidal Zorka, 30-05-2008 12:27
Vážený pane. Vaše kritika není na místě. S tím životním stylem to máte samozřejmě částečně pravdu, ovšem zásadně nemůžete házet všechny nemocné do jednoho pytle. A pokud vím, tak ten pán vůbec nikde nepsal, že by byl kuřák nebo cholerik nebo cokoli. Je vidět, že vám se nemoci vyhýbají (což vám přeju). Ovšem měl by jste si uvědomit, že to neznamená, že automaticky budete kypět zdravím až do své pokojné smrti ve 100 letech.  
 
A ještě - ty kardiostimuátory jsou velice bezpečné. A pokud by snad byly nějaké obavy z jeho možného selhání, je možné ke kardiostimulátoru připojit přístroj zvaný domácí monitoring, který sleduje jeho činnost a denně o chodu přístroje informuje lékaře.
6. cholesterol
Přidal Naděžda, 16-06-2008 13:04
Dobrý den mám koncentraci cholesterolu až 8, chtěla bych se zeptat jak se tomu ubránit, co jíst a jestli jsou nějaké kvalitní léky na snížení.děkuji
7. odkaz
Přidal myška, 22-06-2008 11:50
o tom monitorování jsem četla ale nikde nic souvislýho. Napíšeš mi někam odkaz?
8. Přidal Zorka, 23-06-2008 10:51
Určitě se odívej na stránky výrobce domácího monitorinku www.biotronik.cz anebo taky třeba stránky IKEMu. Tam by mělo něco být. A jestli si dobře vzpomínám, taky nemocnice na Homolce bude mít víc na stránkách.
9. Přidal halik, 25-06-2008 08:40
Vo čem se tu bavíte? Souvisí to nějak s cholesterolem?
10. Přidal Zorka, 26-06-2008 05:12
Vážený pane Halíku. ANO. Snad jsem byla dostatečně jasná. V těle totiž souvisí naprosto všechno se vším, a cholesterol a potíže kardiovaskulární soustavy - to je velmi jasná rovnice. Jinak zde probíráme přístroj na vzdálené sledování kardiostimulátorů a defibrilátorů.
11. Přidal halik, 26-06-2008 14:40
to jsem si všiml. Jak to funguje?
12. Přidal Zorka, 27-06-2008 07:10
To snad aby jste se podíval na stránky výrobce. Ale jinak stimulátor vysílá údaje o svém chodu a činnosti srdce do domácí monitoringu, který zde pracuje jako jakýsi mobilní telefon a tyto údaje přepošle specialistům ke kontrole. Ti mají průběžné a okamžité výsledky o stavu pacienta, který může být na míle daleko.
13. dotaz
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 04-07-2008 05:56
zajínalo by mne jakým způsobem se dá zjistit obsah cholesterolu po usmažení masa na rostlinném oleji, když ho čerstvý nemá  
děkuji
14. 6,6 mmol/l
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 31-07-2008 12:27
Dobrý den, mám problém s vysokou hladinou cholesterolu. Víc než rok se mi cholesterol pohybuje mezi 7,4 mmol/l - 6,6 mmol/l. Sestřička mi říká, že mi nic nehrozí, ale já na to mám jiný názor. Chodím co půl roku na jaterní testy a hladina je pořád vysoká.. někdy mi sestřička říká, že stačí když budu chodit na kontrolu jednou do roka.. Nemyslím si, že je to v pořádku. Když se jí doktor zeptal ohledně výsledků mých testů tak nemohla ani najít výsledky z laborky a nevěděla co je zlý a hodný cholesterol a jak to pozná! Mám problém s motáním hlavy a velké únavy. Je mi 27 let, vážím 6Okg, měřím 167 cm. Děkuji za odpověď.
15. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 21-11-2008 09:57
Zjistili mi zvýšenou hladinu tuků i cholesterolu.Po 3 měsících,kdy jsem neviděl na talíři vejce ,vepřové maso,smažené ve strouhance,uzeniny mi tuky klesly o 70 procent ,ale cholesterol se ještě víc zvednul.Má někdo radu ,jak kromě tablet uměle vyrobených sundat hodnotu této látky?
16. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 21-12-2008 19:20
Ahoj,chtěl jsem se zeptat na cholesterol.Byl jsem ted po první darovat krv.K odběru jsem sice šel ale jak mile jsem dorazil domu,tak mi volala sestra že dělali testy a že mi našli velmi vysoký cholesterol kolem 8.vubec tomu nerozumím a chtěl bych od někoho poradit jak se stravovat atd.... je mi 36 let vážím 97kg a měřím 178cm. Je pravda že jím uplně všechno tučná jídla uzeniny a ještě k tomu jsem silný kuřák 20cig. denně.Prosím o radu předem děkuji.
17. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 22-03-2011 19:40
Mám podobný problém jako jan.reiskup. Zjistili mi cholesterol kolem 6 a řekli, že jím špatné věci. Problém je v tom, že jsem si nebyla vědoma špatného stravování. Takže jsem přestala jíst i ty poslední potraviny, které obsahovaly více tuku (sýry, kuřecí maso, pečivo) a nahradila je větším množstvím zeleniny. 4 měsíce jsem nejedla nic jiného než ovoce, zeleninu, cottage, "polystyrenové" chlebíky, popř. suchary, a zhubla 15 kilo. Na další kontrole jsem jsem měla cholesterol zvýšený na 7,5! Doktorka řekla, že jsem jedla ve fastfoodu a hranolky, maso, majonézy atd. a že jsem lhářka a když umřu, bude to jen moje vina. Prosím poraďte, čím to je? Dodržovala jsem životosprávu podle knížky na redukci špatného cholesterolu a teď je to ještě horší. Doktorka mi nevěří a nejeví o léčbu zájem (na dalším vyšetření mi už odmítla udělat krevní testy, že prý je jasné, že to mám ještě vyšší a že to nemá smysl). Mám kvůli cholesterolu problém s játry, objevil se mi atopický ekzém atd. Moje matka má celý život chol. kolem 9, teta kolem 8; to je ale doktorce úplně jedno. Už nevím, co mám dělat... :sigh
18. Přidal Vladimíra, 01-04-2011 19:45
Dobrý den,jsem jedna z vás,které doktorka zjistila vyšší hladinu cholesterolu,nebo-li, co kontrola,to cholesterol vyšší a vyšší.Nadiktovala mi,co všechno nesmím jíst,dělala na mě bububu a tak jsem si doma sedla a udělala inventuru ve svém jídle.Všechno dělám na rostlinných tucích,celozrnné pečivo jím suché a když už si jej nanažu,tak rostlinnou náhražkou.Sádlo a máslo byste u mě kolik let nenašli,špekáček si opeču jeden za léto,tučné maso nejím,jím převážně kuřecí a to všechno už několik let.A tak mám pocit,že mi cévy zanáší ony umělé náhražky.Jednou jsem poslouchala herečku Pavlínu Filipovskou,která říkala,že miluje namazaný chleba sádlem a ony náhražky že vůbec nejí.Rodina nad tím ohrnuje nos a jí "zdravě" a když si pak všichni nechali změřit cholesterol,tak ona byla jediná,kdo ho neměl.Tak jsem se při posledním měření cholesterolu naštvala a vyházela všechny ty umělé věci a nakoupila sádlo a máslo a začala všechno dělat na tucích živočišných.Praktikuji to takto už 2 měsíce a uvidím,co mi sdělí doktorka,až půjdu na kontrolu.Máme v příbuzenstvu biochemika,který svého času zasvětil jednu ze svých vědeckých prací cholesterolu.A sdělil mi,že dietou se sníží pouze nějaká ta desetina hodnoty,ale že existují léky,které bez problémů tento cholesterol odstraní a udržují ho v normě.Ale nevím,proč někteří páni doktoři jej předepsat prostě nechtějí.Ale znám zase takové,kteří jej předepíší úplně bez problémů a nemusíte mít ani hodnoty nikterak vysoké.Tak ještě dodám,že jsem si nakoupila přírodní preparáty odbourávající cholesterol a uvidím.V každém případě se za čas tady ozvu znovu a povím vám,jak na tom jsem.
19. Přidal Petra, 18-02-2012 18:52
Na zvyseny cholesterol doporucuji predevsim jist zdrava, netucna, nesmazena jidla, pohyb, zadne koureni, nestresovat se (pokud to lze ;) a jako doplnek, ciste prirodni produkt hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem. Me osobne pomohl. Da se koupit v lekarnach nebo pres internet: http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem
20. Přidal Vanesa32, 09-06-2015 18:29
Wau, tak to je tedy .... Osobně tedy používám C šumivé a spíše to užívám pro to, abych měla v chodu močové cesty a aby se mi hojily rány (např. Od poškrábání, nebo pořezání). Rybí tuk používám v tobolkách z www.islandcz.cz, protože spolužačka velmi chválila vody Islandu i ryby a doporučila mi tuto stránku, tak jsem si i objednala, protože jsem na tom byla dost špatně s imunitou. Dokonce jsem četla i to, že je rybí olej dobrý na menstruační křeče, nervový systém ... Prostě jsem se dočetla mnohé využití, což mě překvapilo, protože jsem to do tehdy nevěděla ..
21. Přidal Marta, 07-11-2015 11:38
Tak to musím ukázat tátovi tento článek. A přitom jsem mu říkala, že rybí tuk bojuje proti zvýšenému cholesterolu a nechtěl mi věřit. Osobně beru také rybí tuk od lysí, protože mám hodně stresu a četla jsem si studii, že by to mohlo snižovat onemocnění mozkově-cévní. Dětem je zase podávám na imunitu, aby se jim trošku zvýšila sebaobranyschopnosť a aby byly trošku odolnější a ne stále doma seděli a navštěvovali lékaře jako moje švagrová s dcerou.
22. Přidal KatkaM, 06-01-2016 20:58
Zajímavý článek děkuji pěkně .. Těším, že se opravdu začnete zabývat svým stravováním, ale i ostatním co ovlivňuje mou osobu. Poslední dobu mi začaly padat vlasy jako jsem neustále pod stresem. Imunitu mám úplně otřesnou, takže GOOGLE, co všechno můžu zkusit kromě lékařů. Ti mi totiž řekli, že by bylo nejlepší se někam alespoň na měsíc odstěhovat ha - ha, kdybych si to tak mohla dovolit ... Tak zkusím rybí olej a uvidíme, dívala jsem v několika článcích, že to má dobrý vliv, tak zkusíme nějaké, ať už to budou od společnosti lýsi nebo jiné :)
23. Přidal OtecB, 29-02-2016 12:04
Tak jsem take jednim z Vas. 178cm, 77kg, 38 let, nekurak, z uzenim jim pouze sunku ve vyssi kvalite, zadne syry, hodne jogutry a kefiry, ryzi, maso pouze kureci, krutu, obcas veprove, spis jen jednou tydne, hodne lusteniny, nesladim, hodne piju cerne kafe, vodu, kola atd nic, hodne zeleninu, zadny fast food, pouze prilezitostne jednou za nekolik mesicu. Sportuji, lyze velmi casto i 3x tydne hory celou zimu s intenzivnim sjezdem, klidne dam 40x klinovec za 3 hodiny, kolo, hodne pracuji fyzicky venku na zahrade. Proste celkem ok. Doma a ptatele maji ze me srandu ze nic nezeru ...znate to. A vysledek? 7,6 - 8. Tlak 120/80. Rizikova skupina. Paciet. Konec :-) co nedelam? Stale me tlaci do leku. Moc se mi do toho nechce. Zdar a silu.
24. cholera
Přidal :eek, 28-06-2016 11:51
Mám ve věku 18 let, výšce 165 cm, pohlaví ženy 68 kilo je to moc? jo a sem tam se mi špatně dýchá , přemýšlím jestli mám cholesterol 
 
dík za odpověď
25. Colesterol
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 03-08-2016 14:33
Již dávno se zveřejnilo, že žádný špatný cholesterol není a vše je jinak. Ten nesmyls si vymyslel v roce 1956 americký účetní, ani ne doktor a hned s toho chytil farmaceutiský a potravinářský průmysl a začalo se do lidí cpát spousty skutečně nezdravých hnusů, od chemických léků až po špatné tuky. Najděte si na www.alseasrmd.com články, jak to opravdu je a necpěte do sebe jedy.
26. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 19-09-2016 15:20
Zdravím širokou veřejnost, jsem z USA, chci informovat veřejnost, jak jsem byl vyléčen z viru herpes lékař s názvem SUNNY.i navštívil jinou nemocnici, ale dali mi seznam léků, jako je Famvir, Zoviraxu a Valtrex, která je velmi nákladné léčbě příznaků a nikdy mě vyléčit. Byl jsem procházení internetu pro vyhledávání lék na HIV / AIDS a viděl jsem komentář lidí mluví o tom, jak ( 
 
\n  
 
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  
 
 
) je vyléčen. když jsem ho kontaktoval mi dal naději a poslat bylinný lék na mě skrz KURÝREM, že jsem si vzal což těžce pracoval na mě, jsem svobodný člověk nyní bez problémů, můj výsledek HERPES vyšel negativní. Modlím se za tebe Dr SUNNY jít Bůh vám dá věčný život, nesmí před časem zemřít za to, že upřímné a skvělé lidi. Jsem tak šťastná, můžete ho také kontaktovat, pokud máte jakýkoliv problém, můžete také dostat ho na osobní e-mailovou adresu, drsunnydsolution1 @ gmail.com volat whatassp mu nebyla jeho telefonní číslo 2348077620669 
DOCTOR SUNNY můžete být stejně vyléčit následující choroba: 
 
1. HIV / AIDS 
2. poloviny HERPES 
3. rakovina 
4. ALS (Lou Gehrigova choroba) 
5. Herpatitis B 
6.chronic pankreatitida 
7.Emphysema 
8.COPD (chronická obstrukční plicní nemoc) 
9.asthma 
10.Acute glaukomu s uzavřeným úhlem 
11.Diabates 
12.CHRONIC pankreatitida 13 .HSV-1 nebo HSV-2

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Template Template