Template
Template Template
Template Neděle, 03 prosinec 2023 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Co dělat a nedělat po TEP kyčelního kloubu, jak se co nejrychleji dostat k běhu E-mail
Hodnocení čtenářů: / 4
SlabéVynikající 

Co dělat a nedělat po TEP kyčelního kloubu, jak se

co nejrychleji dostat k běhu

TEP kyčelního kloubuPotkala vaši kyčel operace TEP? Pak si nejspíše kladete otázku, co vás po zákroku čeká a za jak dlouho budete moci zase běžného pohybu. Poradíme vám, co dělat za cviky a čeho se vyvarovat po TEP kyčle.


-public relations-

 
 
 
 
 
 

Jaké jsou první dny po TEP kyčelního kloubu

Samotná operace trvá 90 minut, pak je pacient převezen na JIP a z té pak hned další den (pokud je vše bez komplikací) už putuje (ale ne po svých) na standardní pokoj. Pacient může vstát z postele už druhý nebo třetí den (záleží to na zdravotnickém zařízení, kde pacient je) a zkouší chodit o francouzských nebo podpažních holích.

Po propuštění z nemocnice je pacient schopný chodit samostatně i do či ze schodů a zvládá sebeobsluhu. Od terapeuta dostane instrukce, jaké cviky má doma cvičit. Délka rekonvalescence po TEP kyčle je zhruba 3 měsíce, ale již od zhruba 6 týdnů po operaci je možné začít postupně zatěžovat.

Ke cvičení je vhodné používat ke cvičení i motodlahu. Ze začátku postačí i půl hodiny, postupně můžete čas navýšit až na hodinu nebo 2 hodiny denně. Postupně zvyšujte rozsah pohybu až do 90 stupňů ve flexi. Největší problém při rehabilitaci bývá posledních 10 až 15 stupňů v natažení – extenzi, motodlaha na koleno Artromot může pomoci.
 

Jak cvičit po operaci TEP kyčle

Cvičení se pro pacienta stává důležitou součástí dne. Je klíčové s cvičením nepřestávat ani po návratu z nemocnice. Cvičit by se mělo pravidelně asi v trvání asi půl hodiny. Opakování pohybů je zpočátku 3x, později až 10x.

Dalším klíčovým aspektem je provádět pohyby pomalu a plynule v obou směrech. Cvičení je možné provádět vsedě nebo vleže a nejlépe u okna dokořán. Cviky se nejlépe naučíte v nemocnici pod vedením terapeuta a taky před zrcadlem. 

Je skutečně zásadní a důležité dbát pokynů svého terapeuta, protože vám doporučí cviky přímo na míru. Někdy se jednotlivé cviky a doporučení mohou lišit. Níže najdete pár příkladů na cviky.

Cviky vsedě (s klínem)

 • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 10 vteřin a povolte.
 • Přitáhněte špičky nahoru a propněte dolů (s patou na podložce).
 • Zvedněte patu nahoru a vraťte zpátky dolů (se špičkou na podložce).
 • Přitáhněte špičku, patu suňte po zemi do propnutí v koleni, vydržte 3 vteřiny, vraťte se zpátky do pokrčení a povolte špičku.

Cviky vleže na břiše

 • Stáhněte hýždě k sobě, vydržte 5 vteřin, pak uvolněte na 10 až 15 vteřin.
 • Zanožujte střídavě levou a pravou nohu, slabiny mějte přitisknuté celou dobu na podložce.
 • Při nádechu zvedejte trup vzhůru, při výdechu jej opět položte.
 • Hýžďové svaly posilujte zanožením operované nohy pokrčené v kolenním kloubu.

Cviky vleže (s klínem)

 • Z lehu na zádech postupně odvíjejte hlavu, krk a lopatky od podložky. Pak opět postupně pokládejte lopatky, krk a hlavu na podložku. Po určitém tréninku je možné tímto cvikem docílit až úplného sedu, ale nikdy nesmí k němu dojít švihem.
 • Vleže na zádech s nataženýma nohama přitáhněte k břichu levou nohu, kterou pak vystřídejte pravou. Kolenní kloub pokrčené nohy by se neměl vytáčet k rameni, ale spíše směrem k nosu.
 • Mezi stehna a kolena vsuňte menší pružný polštář, který na 5 vteřin pevně sevřete stehny, opět uvolněte na 5 až 10 vteřin.

Jaké věci raději po TEP kyčle nedělat

Nohy nikdy nekřižte, ať už sedíte, stojíte nebo ležíte, mějte je co nejvíce od sebe a když ležíte, dejte si mezi stehna polštář při pohybu z lehu do sedu nebo přetáčení. Doporučujeme spát na vyšším lůžku.

Kolena a palce nesmí směřovat ani ven ani dovnitř, zkrátka je vždy mějte rovně. Uklánět se na zdravou stranu je též nevhodné, stejně jako ležet první 2 měsíce na operované končetině. Pokud vidíte frontu až za roh, vyhněte se jí, dlouhé stání není nic přínosného pro vaši novou kyčel. To samé platí i u žehlení.

Nesedejte si do nízkého, měkkého křesla a pokud sedíte, myslete na to, abyste neseděli nakřivo. Měňte častěji polohy a seďte maximálně 30 minut v kuse. Sport po TEP kyčle je možné po povolení od lékaře zařadit až zhruba po půl roce od operace. Vhodnými sporty jsou jízda na kole, plavání či turistika nebo také golf.
 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template