Template
Template Template
Template Čtvrtek, 22 červen 2017 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Svědění očí signalizuje zánět spojivek E-mail
Hodnocení čtenářů: / 10
SlabéVynikající 


Svědění očí signalizuje zánět spojivek

Svědění očí Máte pocit, že se vám do očí dostal písek? Přirozenou reakcí je pořádně si je promnout, což jejich podráždění ještě zhoršuje. Oči jsou čím dál zarudlejší, svědí, každé mrknutí jakoby pálilo a vidění začíná být rozmazané. Třeba jste vysedávali moc dlouho před monitorem, ale dost možná vás postihl zánět spojivek.

Spojivky jsou tenké blanky, které se z okraje víček rozprostírají po jejich vnitřní straně a slouží jako ochrana oka. Zánět spojivek mívá mnoho podob. Od akutního hnisavého, přes nadměrné slzení až po problémy spojené s poruchou tvorby slz. Obvyklými příčina jsou viry a bakterie, jedná se tedy o infekční zánět, který se přenáší dotykem. Provází ho nadměrná tvorba nažloutlého vazkého hnisu, jenž slepuje řasy, a zejména po probuzení máme problém oči vůbec otevřít.

Velice častý bývá zánět spojivek coby důsledek kontaktu s alergenem. Vyskytuje se hlavně v souvislosti se sezonní alergií na pyl , ale docela klidně může mít celoroční charakter. To v případě, že se dotyčný potýká s alergií na roztoče, zvířata, plísně, kosmetické přípravky nebo alergií na potraviny. Při neinfekčním zánětu spojivek se ve spojivovém vaku netvoří hnis, nýbrž hlen. Rovněž je typický tím, že kůže kolem nateklých víček i oči svědí, což se u virového nebo bakteriálního zánětu vyskytuje jen výjimečně. Navíc svědění trvá dny i týdny. Spojivka má sklovitý vzhled a obvykle se tvoří méně slz, což zapříčiňuje pocit cizích těles v očích.

Někteří jedinci jsou k zánětu spojivek vyloženě náchylní a oční obtíže způsobené alergií se jim vracejí; onemocnění se dostalo do chronické fáze.
V léčbě alergického zánětu spojivek se používají antialergika (antihistaminika) v podobě očních kapek. Účinným léčebným prostředkem, který zabírá okamžitě a ulevuje od potíží až na několik hodin, jsou například volně prodejné oční kapky Livostin. K jejich přednostem patří to, že nevyvolávají ospalost, jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy a pro děti; alergická rýma u dětí je bohužel čím dál častější.   

LivostinZánět spojivek bývá přidružen k dalším onemocněním, kupříkladu nachlazení nebo alergické rýmě. Není proto vůbec od věci zkombinovat oční kapky s nosním sprejem. Osvědčené je kupříkladu antihistaminikum II. generace, nosní sprej Livostin.  

Rovněž je třeba mít na paměti, že oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím, a tudíž k zánětu spojivek. V létě je zase namáhá intenzivní UV záření; nejčastěji se toto onemocnění rozvine při odrážení slunečních paprsků na vodní hladině. Tmavé sluneční brýle jsou proto nezbytné. V ovzduší se navíc vyskytuje množství pylu. Negativně působí také kouř, prašné prostředí, průvan, klimatizace a smog. Pozor by si měli dát ti, kteří nosí kontaktní čočky. Jakmile se objeví první příznaky zánětu spojivek, hned by je měli vyndat. Při větších zdravotních komplikacích a dramatickém průběhu zánětu spojivek je nezbytné navštívit lékaře, který posoudí typ i stupeň překrvení spojivek a druh sekrece ve spojivkovém vaku.

Zánět spojivek zhoršuje soustavné sledování monitoru, případně televizní obrazovky. Při soustředění poměrně často potlačujeme mrkání, takže povrch rohovky vysychá. Stačí přirozeně mrkat a raději víc, než méně. Odborníci vřele doporučují dělat si pravidelné pauzy. Zavřít oči nebo se zadívat na neutrální pozadí, třeba z okna na oblohu.

-public relations-
  Komentáře (1)
1. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 04-06-2015 20:00
Může zánět spojivek způsobit ztrátu zraku ? :sigh

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobry den. Mam 18.mesicniho syna,dostal Pamycon do nosu,muze s tim pobyvat venku na slunci? Dekuji.
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, moc bych prosila o radu. Dcera (6 let) trpí každonočním pomočováním, aniž by ji to probudilo. Má di...
další ...

Homeopatika - Sedalia
Nic se nestane, neboj
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template