Template
Template Template
Template Sobota, 21 leden 2017 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Svědění očí signalizuje zánět spojivek E-mail
Hodnocení čtenářů: / 10
SlabéVynikající 


Svědění očí signalizuje zánět spojivek

Svědění očí Máte pocit, že se vám do očí dostal písek? Přirozenou reakcí je pořádně si je promnout, což jejich podráždění ještě zhoršuje. Oči jsou čím dál zarudlejší, svědí, každé mrknutí jakoby pálilo a vidění začíná být rozmazané. Třeba jste vysedávali moc dlouho před monitorem, ale dost možná vás postihl zánět spojivek.

Spojivky jsou tenké blanky, které se z okraje víček rozprostírají po jejich vnitřní straně a slouží jako ochrana oka. Zánět spojivek mívá mnoho podob. Od akutního hnisavého, přes nadměrné slzení až po problémy spojené s poruchou tvorby slz. Obvyklými příčina jsou viry a bakterie, jedná se tedy o infekční zánět, který se přenáší dotykem. Provází ho nadměrná tvorba nažloutlého vazkého hnisu, jenž slepuje řasy, a zejména po probuzení máme problém oči vůbec otevřít.

Velice častý bývá zánět spojivek coby důsledek kontaktu s alergenem. Vyskytuje se hlavně v souvislosti se sezonní alergií na pyl , ale docela klidně může mít celoroční charakter. To v případě, že se dotyčný potýká s alergií na roztoče, zvířata, plísně, kosmetické přípravky nebo alergií na potraviny. Při neinfekčním zánětu spojivek se ve spojivovém vaku netvoří hnis, nýbrž hlen. Rovněž je typický tím, že kůže kolem nateklých víček i oči svědí, což se u virového nebo bakteriálního zánětu vyskytuje jen výjimečně. Navíc svědění trvá dny i týdny. Spojivka má sklovitý vzhled a obvykle se tvoří méně slz, což zapříčiňuje pocit cizích těles v očích.

Někteří jedinci jsou k zánětu spojivek vyloženě náchylní a oční obtíže způsobené alergií se jim vracejí; onemocnění se dostalo do chronické fáze.
V léčbě alergického zánětu spojivek se používají antialergika (antihistaminika) v podobě očních kapek. Účinným léčebným prostředkem, který zabírá okamžitě a ulevuje od potíží až na několik hodin, jsou například volně prodejné oční kapky Livostin. K jejich přednostem patří to, že nevyvolávají ospalost, jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy a pro děti; alergická rýma u dětí je bohužel čím dál častější.   

LivostinZánět spojivek bývá přidružen k dalším onemocněním, kupříkladu nachlazení nebo alergické rýmě. Není proto vůbec od věci zkombinovat oční kapky s nosním sprejem. Osvědčené je kupříkladu antihistaminikum II. generace, nosní sprej Livostin.  

Rovněž je třeba mít na paměti, že oči jsou na jaře náchylnější k podráždění, alergickým reakcím, a tudíž k zánětu spojivek. V létě je zase namáhá intenzivní UV záření; nejčastěji se toto onemocnění rozvine při odrážení slunečních paprsků na vodní hladině. Tmavé sluneční brýle jsou proto nezbytné. V ovzduší se navíc vyskytuje množství pylu. Negativně působí také kouř, prašné prostředí, průvan, klimatizace a smog. Pozor by si měli dát ti, kteří nosí kontaktní čočky. Jakmile se objeví první příznaky zánětu spojivek, hned by je měli vyndat. Při větších zdravotních komplikacích a dramatickém průběhu zánětu spojivek je nezbytné navštívit lékaře, který posoudí typ i stupeň překrvení spojivek a druh sekrece ve spojivkovém vaku.

Zánět spojivek zhoršuje soustavné sledování monitoru, případně televizní obrazovky. Při soustředění poměrně často potlačujeme mrkání, takže povrch rohovky vysychá. Stačí přirozeně mrkat a raději víc, než méně. Odborníci vřele doporučují dělat si pravidelné pauzy. Zavřít oči nebo se zadívat na neutrální pozadí, třeba z okna na oblohu.

-public relations-
  Komentáře (1)
1. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 04-06-2015 20:00
Může zánět spojivek způsobit ztrátu zraku ? :sigh


Přidat komentář
  • Komentujte prosím relevantě k obsahu článku.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
Předmět:
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Diety při onemocnění salmonelózou
Jak dlouho jste se léčili ?, musí také chodit do práce :(
další ...

Vitamin B6 - Pyridoxin zlepšuje náladu a deprese
Dobrý den dlouhodobě(18let) beru Mg s pyridoxinem známá mi teď napsala,ze se po tom tloustne ..je to pravda ?beru 3...
další ...

Vigantol kapky
Dávám ho do trochy mléka, je to dobré právě kvůli vstřebávání toho vitamínu.
další ...

Homeopatika - Oscillococcinum
předražený cukr, který funguje jen jako placebo...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, můžu se zeptat na radu. Mám často uzkost, protože muj manžel mne jiz dlouhodobě podvádí. Mám ho st...
další ...

Inzerce zdarma

Template Template