Template
Template Template
Template Čtvrtek, 01 říjen 2020 Template

Hledej...

Anketa o zdraví

Při nachlazení nejčastěji používám
 

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.

RSS vše pro zdraví

Vše pro Vaše zdraví

WebArchiv


 
Template
Salmonelóza, její příčiny a léčba E-mail
Hodnocení čtenářů: / 213
SlabéVynikající 

Nemoci - Salmonelóza

Salmonella - salmonelóza

Co je to salmonelóza?

Salmonelóza je onemocnění způsobené tyčinkovými bakteriemi nazývanými salmonely. Tyto gramnegativní bakterie způsobují onemocnění zvířat, ze kterých se poté přenáší na člověka. Většinou jde o přenos například z vajec, nedostatečnou úpravou masa, nebo z rybích produktů.
Salmonely můžeme dělit na dvě velké skupiny. Do první skupiny řadíme druh Salmonella Typhi a Salmonella Paratyphi, které jsou příčinou břišního tyfu a paratyfu. Tyto bakterie se nepřenáší na člověka ze zvířat, možná nákaza je pouze z člověka na člověka. Do druhé skupiny patří salmonely, které vyvolávají salmonelózu. Vesměs všechny bakterie zahrnuté v této skupině mají schopnost napadat kromě člověka i zvířata.

Jaké jsou příznaky nákazy salmonelou?

Po průniku bakterií do organismu nějakou dobu potrvá, než nemoc propukne. Tato doba se nazývá jako tzv.inkubační doba, což je interval mezi proniknutím infekce a rozvojem příznaků. U salmonelózy je inkubační doba maximálně 48 hodin (ovšem většinou dojde k příznakům již pár hodin po nákaze).
Mezi hlavní příznak onemocnění salmonelózou patří akutní průjem. Ten se projeví jako časté vyprazdňování neformované, řídké stolice. Může být spojen také s bolestmi břicha a zvracením. Po rozšíření bakterií krevním oběhem vyvolají vysokou horečku. Díky silnému průjmu dochází k velkým ztrátám tekutin (k dehydrataci) organismu, což je nebezpečné hlavně u malých dětí a starších osob. Signálem dehydratace je netečnost, bolest hlavy, zrychlený puls, zastřené vědomí, tmavá moč a vpadlé oči pacienta. Po několika dnech nemoc ustoupí, vylučování salmonel však může pokračovat ještě několik dní až týdnů po odeznění příznaků onemocnění. Ve výjimečných případech se mohou všechny tyto komplikace díky transportu salmonel krví vyvinout až v zánět mozkových blan, zánět kostí, nebo urogenitální zánět. Většinou ale postihnou pouze pacienty s významnou poruchou imunitního systému.


Kde a jak se tedy můžeme nakazit?

   * Špatně tepelně upravená strava

   Teplo salmonely ničí, proto zahřátí potraviny nad 75C by mělo k zahubení stačit. Zmrazení potravin salmonely         neničí, pouze je uchová v klidovém stadiu, ve kterém dále přežívají. Po rozmražení potraviny se opět probouzejí    k životu.

   * Pozor na kuřata a vejce

   Onemocnění se ovšem nemusí týkat jen kuřat, ale veškeré drůbeže, kde k nákaze dochází již ve velkochovech.      Pozor také na vejce, syrová je raději používat co nejméně (např.výroba domácí majonézy, nebo zmrzliny).            Různé salámy, jitrnice a majonézové saláty mohou být ovšem také zdrojem nákazy.

  * Mražené potraviny

   Na pozoru bychom měli být jak při nákupu, tak i při konzumaci mražených potravin. Opakované rozmrznutí může    být také hrozbou pomnožení salmonel v potravině.


   * Druhotná kontaminace
   Nositeli salmonel mohou být hlodavci, kdy ke kontaminaci dojde jejich trusem, nebo též mouchy, které se                vyskytují blízko fekálií. Důležitá je v tomto případě dostatečná ochrana potravin při jejich skladování.


Jak postupovat při léčbě?

Léčba salmonelózy zahrnuje čtyři kůležité body.
Jsou jimi: velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin, jako léčba podávání střevních adsorbentů a dodržení určité diety.

 * Rehydratační roztok
Tento roztok slouží k doplnění tekutin při dehydrataci organismu.
Připravíme jej takto: 1 litr převařené vody, 8 čajových lžiček cukru, 1 lžička soli a 1 šálek neslazeného ovocného džusu (pokud jej nemáme, můžeme jej vynechat).
Rehydratační roztok je možno také zakoupit v lékárně ve formě rozpustných sáčků pod názvem Kulíšek (je vhodný hlavně pro kojence a malé děti) pro zavodnění a doplnění iontů v organismu

 * Střevní adsorbenty
Jsou to léčiva, které na svůj povrch váží škodliviny ve střevech, čímž zlepšují průběh nemoci. Dochází tím k rychlejšímu odplavování toxinů ze střev.

      Smecta sáčky

      Carbosorb tablety


* Pozor na antibiotika !!!

V toto případě nejsou k léčbě salmonelózy antibiotika vůbec vhodná. Způsobují pomalejší vylučování toxinů z organismu a tím i prodloužení onemocnění.

 * Dieta při salmonelóze
Dieta je také důležitá na zlepšení obtíží způsobené salmonelami. Určitě není na místě držet hladovku, protože tělo potřebuje na rekonvalescenci dostatečný přísun živin.
Po odeznění akutní fáze, kdy doplňujeme hlavně tekutiny jako jsou minerálky a čaje, je možno začít pozvolna podávat suché pečivo, rýži, bramborovou kaši (bez mléka). Poté podáváme další pokrmy.

          Příklad dietních pokrmů naleznete    ZDE

 

 
  Komentáře (6)
1. Salmonelóza
Přidal Věra, 24-05-2015 09:19
Dobrý den, tak nedávno se mi to přihodilo. Byli jsme s manželem v jedné francouzské restauraci a do 12 hodin se nám začaly projevovat příznaky. Nejprve vše začalo průjmem, přidalo se zvracení, křeče a horečka. Nejhorší fáze trvala tak 6 hodin. Pomohla nám Smeckta, černé uhlí a wobenzym, který jsme začali brát na posilování imunity, ve chvíli, když už jsme neměli průjmy. Základ je pak pitný režim. Není to sranda, člověku se nechce nic pít, poněvadž ví, že hned poletí, ale mě v té chvíli pomáhalo říkat si - buď budeš pít, nebo budeš muset do nemocnice...
2. mléko při salmoneloze
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 19-06-2015 12:54
dobrý den,malá 2,5 vyžaduje mléko...má potvrzenou salmonelozu...může bezlaktozové???Děkuji
3. dotaz
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 25-06-2015 13:00
Dobry den chtela jsem se zepta,k mala4,5 mesicu chitila salmonelu prujmi nemela. Jak to mohla chitit je na prikrmech
4. salmonela
Přidal věra, 13-03-2016 10:55
mužu při salmoneloze dávat sojové a nebo mandlové mléko...nebo mléko bez laktozy
5. Salmoneloza
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 27-10-2016 08:28
Dobrý den v úterý 25.10.2016 jsem pozdřela polská vejce zakoupené v Tescu hned druhý den se postavil průjem, slné bolesti šlach a svalů což nevím jestli patří do onemocnění salmonelózou. Užívàm endiaron
6. Salmoneloza
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 27-10-2016 08:31
Tento příspěvek jsem psal za maminku e-mail je můj její je Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Léky na internetu

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template