Template
Template Template
Template Pondělí, 12 duben 2021 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Cukrovka, její typy a léčba E-mail
Hodnocení čtenářů: / 264
SlabéVynikající 


Cukrovka

slinivka - cukrovkaCukrovka (Diabetes mellitus, úplavice cukrová) je onemocnění, kterým trpí miliony lidí na celém světě. První zmínky o tomto onemocnění pochází již ze starověkého Egypta z roku 1500 před n.l. V 17.století byla cukrovka odborně popsána a bylo zjištěno, že moč většiny nemocných byla sladká, protože při onemocnění dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi (hyperglykémie) a cukr se dostává také do moči (glykosurie).

Co je to cukrovka a inzulin?

Cukrovka vzniká tehdy, pokud dojde v těle ke snížené tvorbě inzulinu, což je tělesný hormon sloužící k udržování stálé hladiny cukru v krvi.
Inzulin se tvoří ve slinivce břišní, v tzv. Langerhansových ostrůvcích. Jeho účinek spočívá v tom, že jeho pomocí dochází ke snadnějšímu přechodu cukru z krve do tkání, které ho poté používají jako zdroj energie. Pokud inzulin začne v těle chybět, nebo se jej tvoří nedostatečné množství, cukr nemůže do buněk vstupovat, dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi (hyperglykémie) a ke vzniku cukrovky. Nedostatek inzulinu způsobuje také poruchy metabolismu bílkovin a tuků.
Za hraniční hodnotu diabetu se pokládá koncentrace glukózy 7,0 mmol/l nalačno a 10 mmol/l za 2hod po jídle.
Cukrovka rozdělujeme do dvou forem, 1.typu a 2.typu.


Diabetes 1.typu

Vznik onemocnění
Tento typ cukrovky je méně častou formou, postihuje spíše mladší osoby do 35 let. Vzniká tehdy, když slinivky břišní přestane vyrábět inzulin. Může to být způsobeno poškozením tkáně slinivky a to buď infekcí, nebo autoimunitní reakcí, roli zde mohou hrát i genetické vlivy. Přesný důvod vzniku je ovšem stále předmětem mnoha výzkumných týmů.

Příznaky
Mezi první příznaky tohoto onemocnění patří výrazná žízeň, z ní poté vyplívající nadměrná spotřeba tekutin a zvýšená potřeba močení. Dostavují se také stavy vysoké únavy a nevýkonnost, ztráta tělesné hmotnosti.

Léčba
glukometrLéčba tohoto typu diabetu spočívá v celoživotním dodávání inzulinu do těla. K aplikaci inzulinu se používají speciální inzulinové stříkačky a inzulinová pera. Ty se aplikují do podkoží na stehně, břiše nebo na paži většinou 3-6x denně. Takový pacient si aplikuje inzulin sám, a má také možnost kontroly hladiny cukru (selfmonitoring) pomocí diagnostických proužků a glukometru. Jeho použití spočívá v nanesení kapky krve na diagnostický proužek a glukometr vyhodnotí hladinu cukru v krvi.  Pacient si může v průběhu dne kontrolovat hladinu cukru a podle toho i upravovat dávky inzulinu.
Součástí léčby je i změna stravovacích návyků a dieta, pravidelné rozložení potravy během dne a výběr správného druhu potravin.
Další možností léčby může být i transplantace slinivky břišní, nebo transplantace buněk v Langerhansových ostrůvcích.

Komplikace onemocnění

Ketoacidóza
Akutní komplikací je ketoacidóza. Vzniká při nadměrném štěpení tuků místo cukru, jež se nemůže použít díky nedostatku inzulinu. Z tuků vznikají ketolátky (látky kyselé povahy), které narušují acidobazickou rovnováhu. Nápadným příznakem je acetonový dech a zrychlené, hluboké dýchání. V těžších případech může dojít až ke ztrátě vědomí a komatu.

Retinopatie
Diabetická retinopatie je onemocnění , kdy dochází k poškození cév oční sítnice, v těžkých případech až ke slepotě. Ohrožuje především pacienty s diabetem 1.typu a diabetiky 2.typu léčených inzulinem. Proto je velmi důležité chodit na pravidelné oční vyšetření 1x do roka.


Diabetes 2.typu


Vznik onemocněníí
Diabetes 2.typu je nejrozšířenějším druhem diabetu na celém světě a postihuje nejčastěji pacienty středního a pozdního věku, v 80% hlavně pacienty trpící obezitou. K odhalení tohoto onemocnění většinou dojde náhodně, při preventivním vyšetření u lékaře z krve, nebo moči. U tohoto typu diabetu slinivka inzulin vytváří v dostatečné míře, ale tělesné buňky na něj nedostatečně reagují a neodčerpávají cukr z krve, což opět vede ke zvýšené hladině cukru v krvi. Mezi další poruchy spojené s diabetem patří vysoký krevní tlak a zvýšená hladina tuků v krvi.

Léčba
Léčba diabetu spočívá hlavně v dietě, snížení tělesné hmotnosti, zvýšené fyzické aktivitě a podávání léčba cukrovky - aktivní pohybperorálních antidiabetik. U některých případů je potřebné dodávání inzulinu jako i diabetu 1.stupně.

V potravě při diabetické dietě by měl bát vhodný poměr sacharidů, tuků a bílkovin.
Sacharidy – měly by pokrýt asi 55% energetické spotřeby, mělo by jít výhradně o polysacharidy  (rýže, mouka, pečivo, brambory)
Tuky – 30% energetické spotřeby (rostlinné tuky, ryby)
Bílkoviny – jejich obsah v potravě se doporučen tak, že na 1kg hmotnosti pacienta je doporučen 1g bílkovin (ryba, drůbeží maso, luštěniny, zelenina).


Další komlikace spojené s cukrovkou

Nefropatie
Jde o postižení ledvin u pacientů s diabetem 1. i 2.typu. Dochází k poškození drobných cévek v ledvinách, a ke značným ztrátám bílkovin močí.
U diabetiků jsou též častější záněty močových cest a močového měchýře.

Neuropatie
Jde o nezánětlivé onemocnění nervů v rozličných částech těla. Projevuje se mravenčením, svěděním, snížením citlivosti na vnější podněty a svalová atrofie. Komplikace mohou být od lehkých, bezvýznamných potíží až k závažným komplikacím vyžadující komplexní léčebné postupy.

Diabetická noha
Jde o souhrnné označení komplikací, které se projevují jako bolest, zánět nebo postižení kloubů na končetinách. Komplikace se projevují jako necitlivost nohou, snížený nebo naopak zvýšený průtok krve končetinou, bolestivost, výskyt ulcerací a gangrén. Nejdůležitější je správná péče a hygiena o dolní končetiny, správný výběr obuvi, jinak může dojít k vážným komplikacím. Při zanedbání a nepodání dopomocných léků (vasodilatancia, antiagregancia) může dojít až k amputacím končetin.

 

   Související články:

Diety při cukrovce
  Komentáře (9)
1. Hyiodine - nej na léčbu diabetických
Přidal Tomáš Nevím, 23-03-2010 16:05
Dobrý den, rád bych se podělil o zkušenost s neuvěřitelným přípravkem Hyiodine, které je velmi účinný v rámci léčby diabetických nohou. Mému dědečkovi velmi pomohl a zachránil mu nohu před amputací. Dneska jsem našel zajímavý článek o něm.  
http://www.tvrtm.cz/cesky-lek-na-hojeni-chronickych-ran-dobyva-evropu-id-4979.html
2. sss
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 14-01-2015 11:41
Ahoj Davide Šimku chtěl bych od tebe kuřbu :(
3. adasd
Přidal asda, 31-01-2015 18:32
:zzz
4. Přidal Beruška, 07-09-2015 10:45
Tak už ve svých 46.letech mi našli cukrovku.Hodnoty vysoké,dostala jsem prášky,po 3.měsících to nekleslo,hodnoty jsou vyšší a já mám opravdu strach.Nevím,který ptášky jsou nejlepší na snížení cukru. :sigh :cry
5. cukrovka
Přidal JANA VRABLOVA, 18-07-2016 13:59
lekarka mi zmenila lecbu a misto inzulinu mi dala leky i presto ze jsem mela menci zachvat picham si tepve druhy mesic mela jsem 27,7a po inzulinu mam v podstate vse v norme az na to poceni a nehle snizeni na 3 dekuji za odpoved
6. Pozitivní výsledky s aloe vera gelem
Přidal Martin, 29-07-2016 16:07
Nevím, jestli je to mezi diabetiky všeobecně známo, ale kdysi provedl Dr. Agarwal studii na zhruba 3000 diabeticích. Podával jim větší dávky aloe vera gelu s vlákninou a u 94% z nich došlo k výraznému zlepšení cukrovky. Podrobněji je to popsáno třeba tady: 
 
http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0002.html 
 
Myslím si, že by to mohlo mnoho diabetiků zajímat a minimálně jim pomoct snížit rizika komplikací cukrovky, jako je v článku popsaná diabetická noha nebo poškození ledvin. 
 
Martin
7. Rush B
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 27-11-2016 14:13
RUSH B P90 M8
8. Přidal El, 03-01-2017 01:13
Dobrý den, ráda bych upozornila že cukrovka není způsobena nedostatkem inzulínu ale necitlivostí buněk na něj, která se zvyšuje a proto je třeba stále zvyšovat dávky inzulínu (ale nejde to tak do nekonečna...). Je to zbůsobeno konzumací velkého množtví potravin s vysokým glykemickým indexem- tzv. rychlými cukry. Zkuste si o tom najít více informací ať si neublížíte!
9. clanek
Přidal katka, 08-01-2017 13:19
delam referat do skoly moc ste mi pomohli :) diky

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Template Template