Template
Template Template
Template Neděle, 03 prosinec 2023 Template

Hledej...

Anketa o zdraví

Při nachlazení nejčastěji používám
 

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.

RSS vše pro zdraví

Vše pro Vaše zdraví

WebArchiv


 
Template
Atopický ekzém, jak vzniká a jak se léčí. E-mail
Hodnocení čtenářů: / 115
SlabéVynikající 


Nemoci - Atopický ekzém

ekzém

Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ označující něco, co vyvěrá na povrch, tedy na povrch kůže. Postižení se může vyskytnout v jakémkoliv místě jejího povrchu, většinou jako reakce na podráždění buď z vnějšího, nebo vnitřního prostředí.

Co je to atopický ekzém?
Atopický (z řeckého „atopos“ – cizí, zvláštní) ekzém, neboli také atopická dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže. Je charakterizováno svěděním a suchostí pokožky, obvykle se projevující již v ranném dětství. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. Atopický ekzém je také součástí tzv.atopického syndromu, kdy se společně s ním projevuji senná rýma, alergie na potraviny, nebo astma. Podle současných odhadů trpí v České republice atopickým ekzémem asi desetina obyvatel.
Proč vzniká atopický ekzém?

Ekzém je většinou definován jako projev alergické reakce těla, ve snaze odstranit jeho vyvolávající příčinu. Velkou roli vzniku však hrají i rodinné předpoklady. Alergickou reakci mohou u atopiků spustit jak potraviny, např.ořechy, kořeněná jídla, ovoce, vejce, mléčné výrobky; tak i látky běžné denní potřeby, např.saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst, nebo pyl z rostlin.
Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním postihující až 20% dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81%, pokud jeden z rodičů, tak 56%.

Jaké jsou příznaky?

Ekzém se nejprve projevuje jako zarudnutí a zduření kůže, poté výskytem pupínků a puchýřků, které se vyznačující velkou svědivostí. Velkým problémem je poté rozškrábání mokvajících pupínků, protože dochází jak ke zhoršenému hojení, tak ke zvýšenému riziku infekce. K této situaci dochází hlavně u malých dětí, rozškrábání totiž přináší dočasnou úlevu od svědění. Proto se doporučuje aplikovat na postižené místo studené obklady, studený krém,a na noc aplikovat rukavice, nebo různé návleky ( já mám dobrou zkušenost s návlekem Coverflex). Pro atopický ekzém je typické zhoršení stavu na jaře a na podzim, zlepší v létě a v zimě.
Atopický ekzém rozdělujeme do tří forem:
atopický ekzém, postižené oblasti1) Forma kojenecká
Obvykle začíná kolem 3.měsíce života a zahrnuje největší množství případů. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, poté se rozšiřuje na jakoukoliv část těla. Projevuje se červenými pupínky, šupinami a puchýřky, které mohou mokvat. Dítě postižená místa svědí, jsou neklidné a špatně usínají. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení.

2) Forma dětská
U této formy dochází ke stěhování ekzému z obličejové části do typických míst, jako jsou loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené části pak zahrnujeme krk, zápěstí a hřbet ruky. Přetrvává opět silná svědivost a dochází k opětovnému zanášení infekce do postižených míst. S věkem projevy ekzému ustupují a během sedmého roku dochází u poloviny postižených k úplnému zhojení. Opětovný návrat může ovšem vyvolat puberta, u druhé poloviny postižených ekzém přetrvává.

3) Forma dospělá
U 10% pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti. Obvykle jde o pokračování nemoci z dětství. Místa postižené kůže jsou stejná jako u kojenecké formy, intenzita svědění je však vyšší. Kůže je zdrsnělá a hrubá, dochází k jejímu popraskání.


Je možná nějáká prevence?

Vzniku ekzému bohužel nelze moc předcházet, jelikož jde většinou o dědičnou dispozici. Můžeme ovšem určitými opatřeními předcházet jeho vzplanutí.

ekzém1) Vyloučení dráždivých látek
      čistící prostředky, které jsou dráždivé
      vodní sporty, koupel v horké a studené vodě
      oděvy ze syntetických materiálů a vlny
      omezit pocení

ekzém2) Omezit kontakt s alergeny
        vytvořit bezprašné prostředí – odstranit tzv.lapače prachu, koberce, závěsy
        domácí zvířata
        pyl z rostlin

ekzém3) Péče o kůži
        sprchování vlažnou vodou
        pečlivé promazání kůže, šetrné mycí přípravky

 


Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Správným vodítkem k léčbě  jsou podrobné údaje o rodině a dědičné dispozice, popřípadě i určení látky, způsobující alergickou reakci, což se ovšem podaří jen výjimečně.

 1) Vnitřně používaná léčiva
 Jde především o antihistaminika, které snižují intenzitu svědění a zarudnutí kůže.

 2) Zevně používaná léčiva

 Kortikosteroidy
 - tyto léčiva vám může předepsat pouze lékař. Mají množství nežádoucích účinků, jako možnost celkového                  vstřebávání, ztenčení a ztráta pigmentace kůže, vznik šedého zákalu. Proto se používají ke zvládnutí akutního        vzplanutí ekzému ( já mám dobrou zkušenost např.s Locoidem krémem)
 - lze použít např. již zmýněný Locoid krém, Elocom krém, Triamcinolon krém

 Ostatní metody
 Základem léčby ekzému je pravidelné používání přípravků promazávající kůži, které by se mělo stát součástí              každodenní hygieny:

  Menalind derm

  A-derma

  Excipial tělové mléko

  Balmandol olej, Balneum hermal olej

    - speciální oleje do koupele ( i přímo na kůži), při aplikaci do vody tvoří na hladině olejovou vrstvu, která                    poté vytváří na kůži ochranný olejový film zabraňující vysoušení pokožky

 

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Léky na internetu

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template