Template
Template Template
Template Úterý, 13 duben 2021 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Atopický ekzém, jak vzniká a jak se léčí. E-mail
Hodnocení čtenářů: / 114
SlabéVynikající 


Nemoci - Atopický ekzém

ekzém

Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ označující něco, co vyvěrá na povrch, tedy na povrch kůže. Postižení se může vyskytnout v jakémkoliv místě jejího povrchu, většinou jako reakce na podráždění buď z vnějšího, nebo vnitřního prostředí.

Co je to atopický ekzém?
Atopický (z řeckého „atopos“ – cizí, zvláštní) ekzém, neboli také atopická dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže. Je charakterizováno svěděním a suchostí pokožky, obvykle se projevující již v ranném dětství. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. Atopický ekzém je také součástí tzv.atopického syndromu, kdy se společně s ním projevuji senná rýma, alergie na potraviny, nebo astma. Podle současných odhadů trpí v České republice atopickým ekzémem asi desetina obyvatel.
Proč vzniká atopický ekzém?

Ekzém je většinou definován jako projev alergické reakce těla, ve snaze odstranit jeho vyvolávající příčinu. Velkou roli vzniku však hrají i rodinné předpoklady. Alergickou reakci mohou u atopiků spustit jak potraviny, např.ořechy, kořeněná jídla, ovoce, vejce, mléčné výrobky; tak i látky běžné denní potřeby, např.saponáty, vlněné látky, prach, zvířecí srst, nebo pyl z rostlin.
Atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním postihující až 20% dětí školního věku. Pokud jím trpí oba rodiče, je pravděpodobnost vzniku u dítěte 81%, pokud jeden z rodičů, tak 56%.

Jaké jsou příznaky?

Ekzém se nejprve projevuje jako zarudnutí a zduření kůže, poté výskytem pupínků a puchýřků, které se vyznačující velkou svědivostí. Velkým problémem je poté rozškrábání mokvajících pupínků, protože dochází jak ke zhoršenému hojení, tak ke zvýšenému riziku infekce. K této situaci dochází hlavně u malých dětí, rozškrábání totiž přináší dočasnou úlevu od svědění. Proto se doporučuje aplikovat na postižené místo studené obklady, studený krém,a na noc aplikovat rukavice, nebo různé návleky ( já mám dobrou zkušenost s návlekem Coverflex). Pro atopický ekzém je typické zhoršení stavu na jaře a na podzim, zlepší v létě a v zimě.
Atopický ekzém rozdělujeme do tří forem:
atopický ekzém, postižené oblasti1) Forma kojenecká
Obvykle začíná kolem 3.měsíce života a zahrnuje největší množství případů. Nejprve se objevuje na tvářích, čele a bradě, poté se rozšiřuje na jakoukoliv část těla. Projevuje se červenými pupínky, šupinami a puchýřky, které mohou mokvat. Dítě postižená místa svědí, jsou neklidné a špatně usínají. Po prvním roce života může dojít k úplnému zhojení.

2) Forma dětská
U této formy dochází ke stěhování ekzému z obličejové části do typických míst, jako jsou loketní a kolenní jamky. Mezi další postižené části pak zahrnujeme krk, zápěstí a hřbet ruky. Přetrvává opět silná svědivost a dochází k opětovnému zanášení infekce do postižených míst. S věkem projevy ekzému ustupují a během sedmého roku dochází u poloviny postižených k úplnému zhojení. Opětovný návrat může ovšem vyvolat puberta, u druhé poloviny postižených ekzém přetrvává.

3) Forma dospělá
U 10% pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti. Obvykle jde o pokračování nemoci z dětství. Místa postižené kůže jsou stejná jako u kojenecké formy, intenzita svědění je však vyšší. Kůže je zdrsnělá a hrubá, dochází k jejímu popraskání.


Je možná nějáká prevence?

Vzniku ekzému bohužel nelze moc předcházet, jelikož jde většinou o dědičnou dispozici. Můžeme ovšem určitými opatřeními předcházet jeho vzplanutí.

ekzém1) Vyloučení dráždivých látek
      čistící prostředky, které jsou dráždivé
      vodní sporty, koupel v horké a studené vodě
      oděvy ze syntetických materiálů a vlny
      omezit pocení

ekzém2) Omezit kontakt s alergeny
        vytvořit bezprašné prostředí – odstranit tzv.lapače prachu, koberce, závěsy
        domácí zvířata
        pyl z rostlin

ekzém3) Péče o kůži
        sprchování vlažnou vodou
        pečlivé promazání kůže, šetrné mycí přípravky

 


Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Léčbě ekzému by měla předcházet návštěva dermatologa. Správným vodítkem k léčbě  jsou podrobné údaje o rodině a dědičné dispozice, popřípadě i určení látky, způsobující alergickou reakci, což se ovšem podaří jen výjimečně.

 1) Vnitřně používaná léčiva
 Jde především o antihistaminika, které snižují intenzitu svědění a zarudnutí kůže.

 2) Zevně používaná léčiva

 Kortikosteroidy
 - tyto léčiva vám může předepsat pouze lékař. Mají množství nežádoucích účinků, jako možnost celkového                  vstřebávání, ztenčení a ztráta pigmentace kůže, vznik šedého zákalu. Proto se používají ke zvládnutí akutního        vzplanutí ekzému ( já mám dobrou zkušenost např.s Locoidem krémem)
 - lze použít např. již zmýněný Locoid krém, Elocom krém, Triamcinolon krém

 Ostatní metody
 Základem léčby ekzému je pravidelné používání přípravků promazávající kůži, které by se mělo stát součástí              každodenní hygieny:

  Menalind derm

  A-derma

  Excipial tělové mléko

  Balmandol olej, Balneum hermal olej

    - speciální oleje do koupele ( i přímo na kůži), při aplikaci do vody tvoří na hladině olejovou vrstvu, která                    poté vytváří na kůži ochranný olejový film zabraňující vysoušení pokožky

 
  Komentáře (63)
51. Přidal laura, 27-07-2015 22:40
to jde? a oni by mi ho taky poslali? tak to bych určitě ráda vyzkoušela. Mohla bys mi dát na něn nějaký kontakt?
52. Přidal laura, 28-07-2015 07:26
aha, tak děkuji moc za radu, určitě se pozeptát, zda by mi vzorek nezaslali :)
53. Atopicky ekzem
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 07-09-2015 15:15
Ahojte. Mam 29 rokov, s atopickou dermatitidou bojujem od narodenia a kedze sa teraz s pertnerom snazime o babatko, odmietla som vsetky kortikoidove masti a lieky celkovo. Stav sa mi velmi zhorsil. Uz som vyskusala vsetko a bola som zufala. Hanbila som sa chodit medzi ludi, lebo moje ruky vyzerali katastroficky. Minule som len tak nahodne vyskusala na upokojenie macanie postihnutych miest v kamilkovom ci repikovom caji, pomohlo. A odkedy sa natieram balzamom SABUYDEE Lemongrass balm, zo dna na den to mizne. Je to super. Hlavne to nedovoluje kozi tolko vysychat. Nechcem nicomu robit reklamu, len som sa chcela podelit. Ked to pomohlo mne, mozno to pomoze niekomu dalsiemu s rovnakym problemom.
54. co mi pomaha
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 10-10-2015 20:31
Diky za tyhle stranky :) i ja bych se rada podelila. nikdy jsem nic takoveho nemela. je mi 25. Ekzem mam cca pul roku a jedine,co mi pomaha je ODVAR Z OTRUB a KONOPNA MAST.
55. ekzém
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 26-10-2015 11:25
Ahoj, měl jsem dost dlouho na prstech obou rukou prudký ekzém, mě pomohl Triamcinolon. Ale úplně zázračně.
56. Chytra houba olejícek
Přidal Janka, 29-11-2015 21:32
Moje dcera trpí na ekzemy od 6měsíců. Nechci ji neustále mazat jen kortikoidy, proto jsem zkoušela spoustu variant. Mám moc dobrou zkušenost s olejovou kooupelí, která obsahuje chytrou houbu. Jmenuje se to Pythie Baby. Tak jen snad kdyby to někomu pomohlo :-) doporučuji zkusit.
57. úleva jak hrom
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 20-05-2016 11:35
Super stránky, ale našel jsem je až teď... i tak se chci podělit o moji zkušenost.. ekzem mám od mala, a vyzkoušel jsem různé přípravky. Po cestách v zahraničí jsem objevil značku Aveeno, která mě zabrala iž po pár dnech a měla dlouhotrvající účinky... je přírodní a hlavně už je v ČR. Zkuste vygůglit.
58. Zelený zázrak
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 24-05-2016 11:38
Moje dceři se objevil ekzem v jejich 6 měsících, vyvolal ho u ni jahodový koktejl z kupovaných jahod, bylo to peklo pro mě jako prvorodičku, nebudu tu popisovat celý příběh (kdo by měl zájem pošlu mu příběh na email, mám ho napsaný v souvislosti s dávkováním zelenáčů), jen Vám všem kdo se chce ekzemu zbavit doporučuji zařadit do jídelníčku zelené potraviny od firmy Green Ways (ječmen - sytí a chlorella - cistí), ty jsou opravdu čisté a funkční za kvalitu ručí výrobce a spousta uživatelů. Po měsíci užívání a mazání těla ječmenem s indulonou, začal ekzem ustupovat až zmizel, nyní má moje dcera 2,5 roku, jí úplně vše, jen když je něčeho moc, jako třeba mléčných výrobků, tak se ji ted udělal suchý flek na zadečku, ale vím proč. U kožního jsme byli jednou, tam nám předepali masti a kortikoidy, ale použila jsem je dvakrát a začala jsem hledat jinou alternativu. Navíc dostane každý uživatel k zelenáčům klientský servis a dávkování což je při antiimunitních onemocněních potřeba ( v lékarně ani drogerii ho nedostanete). Pokud by někdo chtěl slyšet více informací, kontakt na poradce zelenáčů nebo poslat příběh na email klidně mě kontaktujte.
59. dotaz
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 01-09-2016 10:24
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost, zda je možné eliminovat atopický ekzém nějakým přípravkem od firmy Akuna? Např. Alveem? Jde o to, že primárně by mělo pomoci celkové vnitřní očistě organismu a orgánů, tak jestli se tato skutečnost nemůže promítnout v pozitivním smyslu i do stavu atopického ekzému?  
Děkuji za odpověď!
60. Přidal Michal, 01-11-2016 23:33
Dobrý večer vespolek,AE=peklo,atopik souhlasí,všechny rady od snad vyléčených atopiků tady i na jiných stránkách souhlasí(stresy,jídlo,různé přípravky ano ano ano)Můj zázračný den asi před týdnem - několik dlouhých měsíců mám na pravé ruce exém (i jinde byl pak zas ne atd.atd., nechce se mi to všechno popisovat)proto to nechám jen u té pravé ruky,a prostě přišel okamžik, byl jsem normálně v práci, podívám se na ruku a říkám si - pro Boha co se děje,normálně jsem jasně ucítil,jak napětí pod kůži povolilo a začalo hojení,zní to jako kravina,ale vážně, naprosto zřetelný pocit. Zkoušel jsem opravdu spousty věcí,když jsem začal asi před rokem a půl s chloreou a ječmenem, to byl nářez, exém přes půl těla,ale určitě je to prospěšné to jo, jen to byl šok. Bohužel se mi nechce psát, takže teď zkracuju - začal jsem se otužovat, např. jsem byl na jaře u moře, byla zima, vítr, lidi v zimních bundách - já v trenkách vystavený silnému větru a prosil jsem ať vítr odfoukne můj exém, vážně, nedělám si srandu, lidi koukali,ale mě to bylo jedno, takže otužování, dále jsem poupravoval stravu, postupně, podle toho co jsem nastudoval na netu od dobrých lidí, sory vážně už se mi nechce psát,takže to shrnu (pozn. ted když píšu a podívám se na svojí ruku,nemůžu věřit,že tam nic není a já se cítím bezvadně). k té stravě, už asi tři měsíce nejím mléčné výrobky, teda jedl jsem na svačinu plátkový sýr, ale ten už nějakou dobu taky ne. no a teď to příjde - asi tři týdny nejím maso, žádné, a co se se mnou děje je neuvěřitelné, vážně, těžko popisovat. Jinak v průběhu posledních dvou let jsem se snažil čistit - šakšparáda nebo tak nějak prostě šanka, půstíky,čaje.Ještě bych zmínil meditace a soustředěné dýchání(viz. metoda Wima Hofa - ledového muže z Holandska) Omlouvám se za chaotický příspěvek, ale věřte mi,je v něm odpověď na váš problém ... :)cítím to Michal
61. Přidal Michal, 01-11-2016 23:44
Doplněk: 
sakra, zapomněl jsem uvést podle mě velmi důležitou věc k té stravě,nejím žádný chleba,kvasnice, mouku.ale růžné rýžové, kukuřičné náhražky apod. čau
62. Doplněk 2
Přidal Michael, 02-11-2016 08:25
Ráno jsem se vzbudil a uvědomil si, že jsem taky neuvedl, že nesolím(někdy minimálně),nesladím.Kortikoidní mast jsem používal jen v době krize(minimální množství), ostatní masti co se o nich dočtete na netu (drahé,zázračné)- něco jsem zkusil,ale myslím, že to může být trochu podpůrné,ale dnes cítím,že tam řešení nebylo. Asi by se ještě našlo pár věcí,ale už se sem vracet nebudu, nechť každý sám použije své vlastní "prostředky"(srdce,duši,intuici,mozek apod.)Když tu cestu projdete až "nakonec"(nemá konec,to je to nejkrásnější),možná zjistíte jako já, že atopický exém je snad to nejlepší,co vás mohlo v životě potkat...
63. Ekzem
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 02-12-2016 12:09
Zdravím všechny :-) 
Je mi 20let, a nejvíce mi pomohlo když jsem byt týden v Termálních pramenech Podhajka. První 3 dny jsem začal červenat úplně po celém těle, ale od 4dne to začalo vše miznout až než se to asi 6 den ztratilo úplně. Teprve ted po 2,5 roce začínám mít malé flíčky ekzému. :) Jestli můj příspěvek pomůže někomu z vás, budu velmi rád.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Template Template