Template
Template Template
Template Neděle, 10 prosinec 2023 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Pozor! 5 nejhorších letních alergenů útočí E-mail
Hodnocení čtenářů: / 8
SlabéVynikající 

Pozor! 5 nejhorších letních alergenů útočí

Svědění očí Ačkoliv se může zdát, že koncem jara mizí z ovzduší většina nebezpečných alergenů, opak je pravdou. V létě kolem nás poletuje mnohem více pylových zrnek než v jarních měsících.

O slovo se hlásí zejména obilniny, trávy, byliny a plevele. Alergikům tak nastává další krušné období doprovázené kýcháním, vodnatou rýmou, vyrážkami, bolestmi hlavy a nekončící únavou.

-public relations-

5 nejčastějších letních alergenů

•    Ambrózie

Pylová zrnka ambrózie jsou častým spouštěčem alergické reakce. Cestují vzduchem i stovky kilometrů. Takže i přesto, že se ambrózie ve vašem okolí vůbec nevyskytuje, mohou vás symptomy alergie nepříjemně potrápit.

•    Řepka olejka

V posledních několika letech je řepka olejka nejpěstovanější plodinou u nás. Pylová zrnka řepky naštěstí na rozdíl od ambrózie nedolétnou tak daleko. K alergickým reakcím tak dochází jen v těsné blízkosti polí, na kterých se tato rostlina pěstuje.

•    Žito

Kultivované žito patří společně s travinami k nejnepříjemnějším alergenům vůbec. Polím, na kterých se pěstuje žito, se raději vyhněte obloukem. Jinak riskujete kýchání, rýmu, slzení očí, bolesti hlavy, případně i kopřivku či ekzém.

•    Jitrocel

Velmi častým alergenem je také jitrocel, který kvete od května až do září. Daří se mu na loukách, pastvinách a kolem cest.

•    Hmyz

Bodnutí od vosy nebo včely je bolestivé a nepříjemné. U alergika může jít dokonce o život. Noste u sebe první pomoc v podobě léků, kterými vás vybaví alergolog. Jste-li silný alergik, bodne vás hmyz a vy nemáte po ruce léky, nebojte se zavolat záchrannou službu. Jakmile začnou otékat dýchací cesty, jde o vteřiny.


Jak s alergeny úspěšně bojovat?

Pylovým alergenům se venku bohužel nevyhneme. Doma už se s nimi dá účinně bojovat.

1)    Větrejte

Naprostou nutností v boji proti alergenům v bytě je větrání. Rozhoduje i doba, kdy okna otevíráme. Nejlepší je to ihned po ránu a také krátce po dešti, kdy bývá vzduch nejčistší. Během parného letního dne nechejte okna raději zavřená.

2)    Osprchujte se hned, co přijdete domů

Ihned po příchodu domů se osprchujte a smyjte ze sebe všechny pyly. Nejlépe uděláte, když si umyjete i vlasy. Ve spánku by se vám totiž pylová zrnka z vlasů dostala na polštář a alergie by vám nedala pokoj.

3)    Při azuru omezte pobyt venku

Vyvarujte se dlouhého pobytu venku v horkých dnech, kdy je nebe bez mráčku. Tehdy poletuje ve vzduchu nejvyšší koncentrace pylových zrn. Nejvhodnější doba k procházkám je těsně po dešti, který vzduch příjemně pročistí.

4)    Nelákejte k sobě hmyz

Včely, vosy i sršni milují sladké nápoje, ovoce, zmrzlinu a další pochoutky stejně jako my. Pokud se rozhodnete poobědvat na zahradě, sledujte bedlivě každé své sousto a ujistěte se, že se na něm neusídlil nebezpečný hmyz. Bodnutí v oblasti krku a jazyka je totiž to nejnebezpečnější. Proti hmyzu se můžete bránit ochrannými poklopy, kterými jídlo zakryjete. Hmyz dráždí i silné parfémy a barevné oblečení. Odlákat ho můžete i starými dobrými repelenty.  

5)    Vyčistěte vzduch

Chcete-li mít jistotu, že jste pro sebe udělali maximum, pořiďte si klimatizační jednotku, která vzduch ve vašem bytě pročistí. Domácí klimatizace dávno neumí jen regulovat teplotu. Odstraní ze vzduchu všechny alergeny, které se vám doma potulují. Zbavíte se tak pylu i prachu a dalších částeček, které mohou citlivého alergika dráždit a znepříjemňovat mu život.

6)    Pořiďte sítě do oken

Kromě sítí proti hmyzu existují také protipylové sítě do oken, které zachytí i ta nejjemnější pylová zrnka. Nefungují sice tak dobře jako klimatizace, ale většina nebezpečného pylu zůstane za okny a vám se bude hned o něco lépe dýchat.

Přejeme krásné, ničím nerušené, léto!

-public relations-

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template