Template
Template Template
Template Neděle, 03 prosinec 2023 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Vigantol kapky E-mail
Hodnocení čtenářů: / 237
SlabéVynikající 

Image        Léky - Vigantol kapky

 

Vigantol slouží k prevenci a léčbě stavů s náchylností ke křečím způsobených sníženou hladinou vápníku v krvi (hypokalcémie), křivice (rachitis), měknutí kostí (osteomalácie), poruchy funkce příštitných tělísek (hypo- a pseudohypoparatyreózy).

Přípravek není volně prodejný, je vázán na lékařský předpis.


Výrobce léku
Merck KGaA, Darmstadt, SRN.

Účinná léčivá látka
1 ml roztoku (30 kapek) obsahuje 0,5 mg Colecalciferolum, což odpovídá 20000 IU vitaminu D3 (1 kapka obsahuje přibližně 666 IU vitaminu D3).

Pomocné látky
Triglyceridy mastných kyselin.

Indikační skupina
Vitamin.

Použití léku
K prevenci a léčbě stavů s náchylností ke křečím způsobených sníženou hladinou vápníku v krvi (hypokalcémie), křivice (rachitis), měknutí kostí (osteomalácie), poruchy funkce příštitných tělísek (hypo- a pseudohypoparatyreózy).

Kontraindikace

Vigantol olej nesmí být užíván při známé přecitlivělosti na složky přípravku, při zvýšených hladinách vápníku v krvi nebo moči a při současném podávání některých močopudných léků (např. thiazidových diuretik).  Zvláštní pozornost je třeba při ateroskleróze, poruchách srdečních funkcí, poruchách funkce ledvin.

Nežádoucí účinky léku
Přípravek je většinou dobře snášen.  Při dodržování doporučených dávek oleje Vigantol nežádoucí účinky neočekáváme.  K nežádoucímu zvýšení hladiny vápníku v krvi nebo moči a tím ke vzniku nežádoucích účinků může dojít při předávkování nebo současném vystavení pacienta ultrafialovému záření z přírodního nebo umělého zdroje.  Výrazné zvýšení hladiny vápníku v krvi se může projevit akutními příznaky (např. poruchami srdečního rytmu, bolestmi hlavy, nucením na zvracení, zvracením, psychickými poruchami až poruchou vědomí).  Při přetrvání zvýšené hladiny vápníku v krvi se mohou projevit i další příznaky nežádoucích účinků (např. ztráta tělesné hmotnosti, výskyt ledvinných kamenů, ukládání vápníku do měkkých tkání, nechutenství, žízeň a zvýšená frekvence močení).

Interakce s jinými léčivy
Účinky přípravku Vigantol a jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.  Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něho.  Přípravek může ve vysokých dávkách svým vlivem na hladinu vápníku v krvi zvýšit účinnost a toxicitu kardiotonik (léky užívané při onemocněních srdce).  Jeho účinek snižují léčiva, která vážou fosfor (antacida ze skupiny hydroxidů hliníku a hořčíku užívané).  Současné podávání thiazidových diuretik (močopudné léky) může vést ke zvýšení hladiny vápníku v krvi.

Dávkování
Není-li doporučeno jinak, podávají se kojencům k prevenci křivice (rachitidy) denně 1-2 kapky od druhého týdne života.  Zdravým novorozencům se podává 1 kapka denně; ve zvláštních případech a dětem předčasně narozeným 2 kapky denně.  Doporučená doba léčby je 1 rok.  Ve druhém roce života je možné v podávání vitaminu D3 pokračovat zvláště v zimních měsících, kdy je nedostatečné biologicky aktivní sluneční záření.  Dospělí užívají k prevenci měknutí kostí (osteoporózy) 1-2 kapky denně.  K léčbě měknutí kostí se užívá obvykle 3krát 5 kapek denně dle pokynů lékaře.  K léčbě poruch funkce příštítných tělísek se doporučuje 15-30 kapek denně.

Způsob použití léku
Kojencům a malým dětem se kapky podávají na lžíci mléka nebo kaše.  Nedoporučuje se přidávat kapky do dětské lahve nebo do většího množství kaše neboť tak není zaručeno podání plné dávky.  
Starší děti a dospělí užívají Vigantol olej v polévkové lžíci s tekutinou.  Při kapání je nutno držet lahvičku ve svislé poloze.  Délku podávání určí lékař.

Upozornění
Při léčbě olejem Vigantol je nežádoucí doplňovat léčbu přípravky obsahujícími vitamin D2, D3, kalcitriol a dihydrotachysterol.  V těhotenství je možno užívat Vigantol olej pouze se souhlasem lékaře.  Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.  V průběhu léčby budou u Vás podle doporučení lékaře pravidelně vyšetřovány hladiny vápníku, fosfátů, hořčíku, cholesterolu a enzymu alkalické fosfatázy v krvi.

Uchovávání
Při teplotě do 25 st. C.  Uchovávat v původním obalu, aby byl chráněn před světlem.  Zákal a zvýšená hustota roztoku způsobená případným působením chladu se odstraní ponořením lahvičky do teplé vody a roztok je možné dále použít.

Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.  
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení
Kapací lahvička s 10 ml olejovitého roztoku.

Zdroj informací
Merck KGaA, Darmstadt, SRN.  

Datum aktualizace
2002/03/20

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template