Template
Template Template
Template Neděle, 05 prosinec 2021 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Tardyferon tablety při nedostatku železa E-mail
Hodnocení čtenářů: / 15
SlabéVynikající 

Image         Léky - Tardyferon tablety

Železo je nezbytnou součástí krevního barviva, hemoglobinu.  Železo v hemoglobinu slouží jako přenašeč kyslíku.  Železo je také součástí řady enzymů - látek, které zasahují do látkové výměny.  Jeho nedostatek v organismu se nejnápadněji projevuje chudokrevností z nedostatku železa, únavností, slabostí, malátností apod.  
Ferrum sulfuricum (síran železa) je výborně rozpustná forma železa, která se velmi dobře vstřebává.  Mukoproteóza chrání sliznici trávicího ústrojí před podrážděním železem.  Kyselina askorbová pak chrání železo před okysličením a udržuje jej ve dvojmocné formě, která se nejlépe vstřebává.

Přípravek není volně prodejný, je vázán na lékařský předpis. 


   

Výrobce léku    
Pierre Fabre Medicament Production / Progipharm, Gien, Francie.

Účinná léčivá látka
Ferrosi sulfas sesquihydricus (což odpovídá 80 mg Fe2) 256,3 mg.

Pomocné látky
Kyselina askorbová, mukoproteóza, bramborový škrob, methakrylátový kopolymer typ S, triethyl-citrát, povidon, mastek, magnesium-stearát, hydrogenovaný ricinový olej, hydrát trikřemičitanu hořečnatého.  
Obal: mastek, oxid titaničitý, rýžový škrob, hlinitý lak erythrosinu, karnaubský vosk, methakrylátový kopolymer typ E, sacharóza.

Indikační skupina
Antianemikum.

Charakteristika léku
Železo je nezbytnou součástí krevního barviva, hemoglobinu.  Železo v hemoglobinu slouží jako přenašeč kyslíku.  Železo je také součástí řady enzymů - látek, které zasahují do látkové výměny.  Jeho nedostatek v organismu se nejnápadněji projevuje chudokrevností z nedostatku železa, únavností, slabostí, malátností apod.  
Ferrum sulfuricum (síran železa) je výborně rozpustná forma železa, která se velmi dobře vstřebává.  Mukoproteóza chrání sliznici trávicího ústrojí před podrážděním železem.  Kyselina askorbová pak chrání železo před okysličením a udržuje jej ve dvojmocné formě, která se nejlépe vstřebává.

Použití léku
Tardyferon se používá pro léčbu chudokrevnosti z nedostatku železa (je to nejčastější chudokrevnost vůbec).  Dále lze upravit Tardyferonem skrytý, bezpříznakový nedostatek železa v organismu, který se projevuje sníženou hladinou železa v krvi a tkáních, a tak lze předejít chudokrevnosti včasným léčením.  Tardyferon uhradí i zvýšenou potřebu železa zejména u žen v plodném věku, v těhotenství a v době kojení, a u dětí v dospívání - ve fázi rychlého růstu.

Kontraindikace
Tardyferon se nesmí užívat při přecitlivělosti na kteroukoli složku přípravku, při přetížení organismu železem, jak je tomu u některých chorob výměny látkové (chorobné ukládání železa v organismu a jeho poškození přebytkem železa).  Tardyferon nesmí rovněž užívat nemocní s chudokrevností způsobenou poruchou krvetvorby (aplastická anemie), se selháváním tvorby krvinek (myelodysplastický syndrom), s chudokrevností způsobenou předčasným a nadměrným rozpadem krvinek (hemolytické anemie) a při podobných stavech.  
Přípravek není vhodný pro děti do 10 let (vzhledem k vysokému obsahu železa).

Nežádoucí účinky léku
Tardyferon může způsobit tmavou až černou stolici, což je zdravotně bezvýznamné.  V ojedinělých případech může vyvolat tlak v nadbřišku: v těchto případech se doporučuje užívat jej pouze v době jídla.  Vzácně se může objevit nechutenství, zácpa nebo průjem.  
Při výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se vždy poraďte s lékařem.

Interakce s jinými léčivy
Účinky přípravku Tardyferon a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat.  Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj.  Než začnete současně s užíváním přípravku Tardyferon užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.  
Léky proti překyselení žaludku (antacida) a přípravky obsahující vápník snižují vstřebávání železa.  Železo naopak snižuje vstřebávání antibiotika - tetracyklinu.  Z tohoto důvodu se nesmí uvedené léky užívat současně s Tardyferonem: mezi užíváním musí být nejméně 4 hodinová přestávka.  
Rovněž některé potraviny (celozrnné pečivo, mléko, mléčné výrobky, vejce, káva, tmavý čaj) ovlivňují vstřebávání železa ve střevě.  
Tyto potraviny se doporučuje jíst tedy nejdříve 2 hodiny po užití Tardyferonu.

Dávkování
Dospělí s mírnou až středně těžkou chudokrevností a se skrytým, bezpříznakovým nedostatkem železa: 1 tabletu denně, pokud lékař neurčí jinak.  
U těžké chudokrevnosti z nedostatku železa: 1 tabletu ráno a 1 večer, pokud lékař neurčí jinak.  Pro doplnění železa ve tkáních má léčba Tardyferonem trvat ještě 2-3 měsíce poté, co se normalizovaly hodnoty krevního obrazu (hemoglobinu).  
U těhotných žen se doporučuje od 4 měsíce těhotenství.  
Děti nad 10 let: 1 tabletu ráno, pokud lékař neurčí jinak.  
Neužívat déle než 3 měsíce.

Způsob použití léku
Tardyferon se užívá nerozkousaný nejlépe 1/2-1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, zapíjí se vodou nebo ovocnou šťávou.

Předávkování
Jsou-li dodržovány pokyny lékaře pro léčbu Tardyferonem, nemůže dojít k nadměrnému hromadění železa v organismu.  
Pokud dojde nedopatřením k požití většího množství tablet, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.  
Již před tím je možno odstranit část požitého železa vyvoláním zvracení (pokud je nemocný při vědomí a spolupracuje) a vypitím 50 ml 1-4% roztoku jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného), který vytvoří se železem nerozpustnou, a proto nevstřebatelnou sloučeninu.  Lékař může odstranit železo i výplachem žaludku, ale zejména může dát nemocnému vypít 5-10 g ve vodě rozpuštěného deferoxaminu (Desferal).  Tento přípravek pak ještě podá nitrosvalově v dávce 1-2 g.

Upozornění
Příčinu nedostatku železa musí vždy určit lékař.  
Délku trvání léčby a dávku Tardyferonu u dětí i dospělých vždy určí lékař.

Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25 st. C.

Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, vyznačené na obalu.  
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení
30 a 100 tablet s řízeným uvolňováním.

Zdroj informací
Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie.
    
Datum aktualizace

2004/12/29/V

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template