Template
Template Template
Template Čtvrtek, 11 srpen 2022 Template

Hledej...

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Apo-ome 20 E-mail
Hodnocení čtenářů: / 215
SlabéVynikající 

Image        Léky - Apo-ome 20Apo-Ome se používá ke krátkodobé i dlouhodobé léčbě:  
- vředu dvanáctníku a žaludku;  
- vředů dvanáctníku a žaludku způsobených podáváním léčiv proti bolesti a zánětu kloubů a svalů (eroze a vředy 
    gastroduodena způsobené podáváním nesteroidních antirevmatik-antiflogistik);  
- vředové choroby dvanáctníku a žaludku s bakteriální infekcí žaludku (eradikace Helicobacter pylori);  
- zánětu jícnu způsobeného návratem žaludečního obsahu do jícnu (refluxní ezofagitida) u dospělých a dětí nad
    20 kg tělesné hmotnosti;  
- nemoci s příznaky (např. pálením žáhy) způsobenými návratem žaludečního obsahu do jícnu (symptomatická
    refluxní choroba jícnu);  
- trávicích obtíží projevujících se bolestí v nadbřišku i jiných částech břicha, pálením žáhy, návratem kyselého nebo
    hořkého žaludečního obsahu do jícnu a celkovou poruchou chuti k jídlu (dyspepsie);  
- nadměrné sekrece žaludeční kyseliny v důsledku zvýšené produkce hormonu gastrinu z nádoru slinivky břišní
    (Zollinger-Ellisonův syndrom).  
Apo-Ome se dále používá k předcházení vdechnutí žaludečního obsahu v průběhu operace u pacientů v celkové anestézii (profylaxe aspirace žaludečního obsahu).
Přípravek není volně prodejný, je vázán na lékařský předpis.

 


Výrobce léku

Chanelle Medical Ltd., Loughrea, Irsko.  
Katwijk Farma B.V., Leiden, Nizozemsko.  
Lamp San Prospero S.p.A., San Prospero (Modena), Itálie.

Účinná léčivá látka
Omeprazolum 20 mg v 1 tvrdé enterosolventní tobolce.

Pomocné látky
Hydroxid hořečnatý, manitol, povidon, methakrylátový kopolymer C, triethyl-citrát, červený oxid železitý, oxid titaničitý, černý inkoust, želatina.

Indikační skupina
Antiulcerózum.

Charakteristika léku
Omeprazol, léčivá látka přípravku, snižuje vylučování žaludeční kyseliny.

Použití léku
Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství i děti s hmotností nad 20 kg.  
Apo-Ome se používá ke krátkodobé i dlouhodobé léčbě:  
- vředu dvanáctníku a žaludku;  
- vředů dvanáctníku a žaludku způsobených podáváním léčiv proti bolesti a zánětu kloubů a svalů (eroze a vředy gastroduodena způsobené podáváním nesteroidních antirevmatik-antiflogistik);  
- vředové choroby dvanáctníku a žaludku s bakteriální infekcí žaludku (eradikace Helicobacter pylori);  
- zánětu jícnu způsobeného návratem žaludečního obsahu do jícnu (refluxní ezofagitida) u dospělých a dětí nad 20 kg tělesné hmotnosti;  
- nemoci s příznaky (např. pálením žáhy) způsobenými návratem žaludečního obsahu do jícnu (symptomatická refluxní choroba jícnu);  
- trávicích obtíží projevujících se bolestí v nadbřišku i jiných částech břicha, pálením žáhy, návratem kyselého nebo hořkého žaludečního obsahu do jícnu a celkovou poruchou chuti k jídlu (dyspepsie);  
- nadměrné sekrece žaludeční kyseliny v důsledku zvýšené produkce hormonu gastrinu z nádoru slinivky břišní (Zollinger-Ellisonův syndrom).  
Apo-Ome se dále používá k předcházení vdechnutí žaludečního obsahu v průběhu operace u pacientů v celkové anestézii (profylaxe aspirace žaludečního obsahu).

Kontraindikace

Přípravek Apo-Ome nesmíte užívat v případě přecitlivělosti (alergie) na kteroukoliv ze složek přípravku (např. ve formě vyrážky).  Informujte proto svého lékaře, pokud jste měl(a) nějakou neobvyklou reakci na jiné léky.  Přípravek užívejte pouze podle rady lékaře.

Nežádoucí účinky léku
Přípravek se obvykle dobře snáší.  Nežádoucí účinky, které se přesto mohou v průběhu léčby vyskytnout, jsou obvykle mírné a vymizí po přerušení léčby.  Může se objevit bolest hlavy, průjem, zácpa, bolest břicha, nucení na zvracení, zvracení a plynatost.  Vzácné jsou projevy vyrážky, svědění a/nebo kopřivky, pocit pálení kůže (píchání, bodání) nebo naopak kožní necitlivost, závratě, obtížné usínání, pocit ospalosti nebo točící se hlavy.  V ojedinělých případech může vzniknout alergie na slunce nebo mohou objevit závažné kožní reakce, zvýšené vypadávání vlasů, bolestivost kloubů a svalů, svalová slabost, pocit sucha v ústech, zanícení ústní sliznice, plísňová infekce trávicího traktu, projevy špatné orientace, agrese, zmatenosti a zhoršeného vnímání (především u pacientů s těžkým poškozením jater), zánět ledvin a zánět jater doprovázený žloutenkou nebo bez projevů žloutenky, zhoršení funkce jater, porucha krvetvorby (snížení počtu bílých krvinek a krevních destiček) a zvětšování prsou u mužů.  Může se objevit horečka, pocit tlaku na hrudníku, těžká alergická reakce (anafylaktický šok), zvýšené pocení, neostré vidění, poruchy vnímání chuti, snížení hladiny sodíku v krvi.  U celkově těžce nemocných pacientů se může objevit zmatenost, neklid, deprese nebo halucinace.  
O případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí, které Vás obtěžují nebo přetrvávají, informujte svého ošetřujícího lékaře.

Interakce s jinými léky
Účinky přípravku Apo-Ome a jiných současně užívaných přípravků se mohou navzájem ovlivňovat.  Váš lékař má být proto informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis nebo bez něj.  Jestliže Vám jiný lékař bude předepisovat nebo doporučovat nějaký další lék, informujte ho, že užíváte Apo-Ome.  
Podávání přípravku Apo-Ome může ovlivnit léčbu plísňových infekcí ketokonazolem nebo itrakonazolem, léčbu úzkosti diazepamem, léčbu krevní srážlivosti warfarinem a epilepsie fenytoinem.  
Účinnost přípravku Apo-Ome není ovlivněna současným příjmem potravy, podáváním léků na snížení kyselosti žaludečního obsahu (antacid) a léků proti zánětům a bolestem kloubů a svalů (nesteroidní antirevmatika-antiflogistika).

Dávkování
Přesné dávkování přípravku určí vždy lékař.  Při užívání se řiďte radami Vašeho lékaře, které se mohou částečně lišit od následujících doporučení.  
Dvanáctníkový vřed, žaludeční vřed a refluxní ezofagitida  
Podle závažnosti onemocnění se doporučuje užívat 20-40 mg omeprazolu (1-2 tobolky Apo-Ome 20) jednou denně po dobu 2-8 týdnů.  
Doporučená dávka u dětí s refluxní ezofagitidou je 20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) jednou denně pro děti s tělesnou hmotností nad 20 kg.  
K prevenci (zabránění opakování) dvanáctníkového vředu nebo refluxní ezofagitidy se doporučuje dlouhodobě 10-40 mg omeprazolu (1-2 tobolky Apo-Ome 20) jednou denně.  K prevenci žaludečního vředu se doporučuje podávat dlouhodobě 20-40 mg omeprazolu (1-2 tobolky Apo-Ome 20) jednou denně.  
Symptomatická refluxní choroba jícnu  
Doporučuje se podávat 10-20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) jednou denně po dobu 4 týdnů.  
Dyspepsie  
Pro odstranění příznaků dyspepsie (bolest břicha, poruchy trávení) se doporučuje podávat 20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) denně po dobu 4 týdnů.  Pokud po této době nedojde ke zlepšení Vašeho zdravotního stavu, vyhledejte opět svého lékaře, který provede další vyšetření.  
Vředy žaludku a dvanáctníku způsobené léčbou nesteroidními antirevmatiky-antiflogistiky  
Pro zhojení vředů se doporučuje užívat 20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) jednou denně po dobu 4-8 týdnů.  K zabránění vzniku nových vředů při pokračování antirevmatické léčby se doporučuje dlouhodobé užívání 20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) jednou denně.  
Eradikace Helicobacter pylori u vředové choroby gastroduodena  
Obvykle se podává 40 mg omeprazolu (2 tobolky Apo-Ome 20) jednou denně nebo 20 mg omeprazolu (1 tobolka Apo-Ome 20) 2krát denně v kombinaci s antibiotiky.  
Kombinace se dvěma antibiotiky - Apo-Ome s amoxicilinem a clarithromycinem 2krát denně po dobu 1 týdne nebo Apo-Ome s clarithromycinem a metronidazolem (nebo tinidazolem) 2krát denně po dobu 1 týdne nebo Apo-Ome s amoxicilinem a metronidazolem 3krát denně po dobu 1 týdne.  
Kombinace s jedním antibiotikem - omeprazol 40-80 mg (2-4 tobolky Apo-Ome 20) denně a amoxicilin 2krát denně po dobu 2 týdnů nebo 40 mg omeprazolu (2 tobolky Apo-Ome 20) denně a clarithromycin 3krát denně po dobu 2 týdnů.  
Pokud Vaše zdravotní problémy přetrvávají, může lékař některý z těchto režimů zopakovat.  
Zollinger-Ellisonův syndrom  
Na počátku léčby se doporučuje podávat 60 mg omeprazolu (3 tobolky Apo-Ome 20) jednou denně.  Dávkování je třeba přizpůsobit individuálně a pokračovat v léčbě podle uvážení lékaře.  Při denní dávce vyšší než 80 mg omeprazolu je vhodnější dávku rozdělit a užívat ve dvou dílčích denních dávkách.  
Předcházení vdechnutí žaludečního obsahu  
40 mg omeprazolu (2 tobolky Apo-Ome 20) večer před operací a totéž ráno v den operace.

Způsob použití léku
Apo-Ome užívejte nejlépe ráno před jídlem nebo v průběhu jídla podle rady lékaře.  Tobolky nekousejte ani nedrťte, zapijte je vodou.  
Máte-li potíže s polykáním, můžete postupovat podle následujících doporučení: pokud nemůžete spolknout tobolky celé, můžete je nad prázdnou sklenicí otevřít povytažením obou částí tobolky a jejich obsah rozmíchat v kyselé tekutině (pitná voda, ovocná šťáva, řídký jogurt nebo kyselé mléko).  Obsah sklenice poté vypijte nejpozději do 30 minut.  Sklenici ještě jednou vypláchněte a obsah vypijte.  Na sklenici by neměly zůstat žádné ulpělé pevné částice, které obsahují léčivou látku.  Tobolky lze otevřít také tak, že je necháte asi 1-2 minuty nabobtnat ve vodě nebo ovocné šťávě a obsah sklenice vypijete.  Obsah tobolek po otevření nekousejte.  
Pokud zapomenete užít svoji pravidelnou dávku, vezměte si ji, jakmile to zjistíte.  Jestliže se již blíží doba pro další pravidelnou dávku, vyčkejte do této doby a pak pokračujte podle pravidelného dávkovacího režimu.  Neužívejte dávku dvojnásobnou.

Předávkování
Neužívejte (nepodávejte dítěti) více tobolek než předepsal lékař.  I když u pacientů, kteří užívali velmi vysoké dávky omeprazolu, nebyly pozorovány žádné příznaky předávkování, doporučuje se poradit se s lékařem nebo lékárníkem v případě náhodného předávkování nebo požití více tobolek dítětem.  
Jednotlivé dávky až 560 mg neměly za následek žádné závažné příznaky.

Upozornění
V případě, že plánujete otěhotnět, jste těhotná nebo kojíte, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.  
U starších lidí a pacientů s poškozenou funkcí ledvin není nutné upravovat dávkování.  Pacienti s těžkým poškozením jater zřídka vyžadují vyšší dávkování přípravku než 10-20 mg omeprazolu denně.  
Přípravek neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla a ovládat stroje.

Uchovávání
Přípravek uchovávejte při teplotě 15-25 st. C v dobře uzavřeném původním obalu, aby byl chráněn před vzdušnou vlhkostí.

Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.  
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení
7, 14, 28, 50 a 100 tvrdých enterosolventních tobolek.

Zdroj informací
Apotex Europe Ltd., Reading, Velká Británie.
 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template