Pravda o hubnutí - obezita Obezita je multifaktoriální porucha energetické bilance, při níž příjem kalorií převyšuje výdej energie. Je provázena zmnožením tukových buněk a nadměrným ukládáním tukových zásob v podobě triacyglycerolů. Za obezitu se pokládá tělesná hmotnost převyšující ideální hmotnost o 20%
Příčiny vzniku obezity:
1) Genetické dispozice
Minimálně z 60 % je obezita podmíněna geneticky. Pokud jsou oba rodiče obézní, pravděpodobnost výskytu u jejich potomka je 80 %. Tato nevýhoda se dá změnit zvýšeným úsilím, které musí být nepřetržité. Při dodržování správných stravovacích návyků a dostatkem pohybové aktivity může dojít ke změně proporcí. Docílené změny se udrží pouze částečně, mnohem snadněji se naopak ztrácejí.
2) Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie – životní styl
Nadměrný příjmem energie – hlavně zvýšeným přívodem tuků. Ty totiž mají dvakrát více energie než sacharidy a bílkoviny. Nedostatečný výdej energie, který je dán většinou nedostatkem pohybové aktivity a sedavým způsobem života
3) Hormonální vlivy
Především snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená hladina hormonů kůry nadledvin (Cushingův syndrom)
4) Metabolické vlivy
Energetické nároky organismu určuje jeho tělesná hmotnost, pohlaví, stupeň fyzické aktivity. Přesto existují geneticky kódované faktory, které energetickou rovnováhu ovlivňují. To znamená, že se obezita může objevit i u osoby, nekonzumuje více než ostatní lidé. Pravděpodobně se ale méně pohybuje vzhledem k vrozeným dispozicím
5) Léky
Jsou to např.antidepresiva, neuroleptika (psychofarmaka), tranqulizéry (léky na uklidnění), glukokortikoidy (hormonální léčba – hormony kůry nadledvin, které ovlivňují metabolismus), gestageny (hormonální léčba u žen)
Kdy je člověk obézní?
Uznávaným odborným ukazatelem je Body Mass Index - BMI. Pro aktivní sportovce a obzvláště kulturisty (velký poměr svalové hmoty) je ukazatel BMI nepoužitelný.Teprve v nedávné době se jako hlavní rizikový faktor začíná používat tzv. index WHR - poměr obvodu pasu k obvodu boků. Dalším možným ukazatelem je Sagitální řez - hodnota sagitálního řezu v místě pupku (vzdálenost od pupku k vnějšími místu páteře). BMI si vypočítáte, když vydělí svoji aktuální váhu číslem, které vznikne umocněním jeho výšky v metrech na druhou. WHR si vypočítáte tak, že změříte obvod pasu v místě pupku a pak obvod boků v nejširším místě. Rizikový poměr těchto obvodů je když přesáhne 1,2 nebo klesne pod 0,7.
Kalkulačka BMI indexu:
vyplňte do políček svoji váhu a výšku a klikněte na tlačítko vypočítat BMI
Hodnoty BMI
BMI pod 18 - podváha a vysoké zdravotní riziko BMI 18-24,99 - ukazuje na normální váhu BMI 25-29,99 - ukazuje na nadváhu s možným zdravotním rizikem BMI 30-34,99 - ukazuje na obezitu 1. stupně se zdravotním rizikem BMI 35-39,99 - ukazuje na obezitu 2. stupně s vysokým zdravotním rizikem BMI 40 a více - klinická obezita 3. stupně velmi vysokým zdravotním riziikem „Hubnutí u jedinců s obezitou vyžaduje individuální a odborný přístup. Aby byl úbytek na váze dlouhodobý a efektivní, důležitá je pomoc od výživového poradce, který pacientovi připraví jídelníček na míru." Obezitu rozlišujeme:
obezita mužského typu - androidní - typ jablko - velké nebezpečí vzniku srdečně-cévního onemocnění - bývá spojena s inzulínovou rezistencí
obezita ženského typu-gynoidní - typ hruška - tuk je uložen v oblast boků
Somatotyp
typologie Sheldonova
Endomorf:
Obézní typ s velkým počtem tukových buněk. Relativně velká hlava, široká tvář, krátké končetiny a prsty, celkově rozložitý, oblý tvar těla. Malý tělesný povrch, nízký energetický výdej. Endomorfové mají často dobrý potenciál k nabírání svalstva, ale obtížně se zbavují tuku. Malá aktivita vede k riziku obezity a srdečním onemocněním.
Mezomorf:
Atletický typ se silnou kostrou, širokými rameny a úzkými boky. Středně rychlý energetický výdej. Na silový trénink reaguje rychlým přírůstkem svalové hmoty.
Ektomorf:
Štíhlý až hubený typ, postava má lineární kontury - dlouhé končetiny, dlouhé prsty a ruce, slabě vyvinuté svalstvo a slabá kostra. Velký povrch těla, rychlý energetický výdej, málo tukových buněk. Špatně nabírá svalovou hmotu.
Vedle typologie Sheldonovy se můžeme setkat i s označením, které vychází z typologie Kretschmerovy používané hlavně v psychiatrii: pojem astenik odpovídá ektomorfovi, pyknik endomorfovi a atlet mezomorfovi.
Obezita přispívá ke vzniku těchto onemocnění:
- onemocnění srdce a cév - hypertenze - diabetes 2.typu - hyperlipidémie-zvýšený obsah lipidů v krevní plasmě - tuková degenerace jater - onemocnění žlučníku - nemoci klubů a páteře - tzv.metabolický syndrom , syndrom X , Reavenův syndrom
|