Onemocnění horních cest dýchacích
Dýchací cesty
Dýchací cesty jsou součástí dýchacího ústrojí, které je tvořeno systémem navazujících dutých orgánů, které přivádějí vzduch k plicním sklípkům. Dýchací cesty dělíme na horní dýchací cesty, které zahrnují nosní dutinu, vedlejší nosní dutiny, nosohltan; a na dolní cesty dýchací zahrnující hrtan, průdušnici, průdušky a průdušinky.
1) Látky používané k dekongesci sliznic
K dekongesci sliznic ke snížení překrvení nosní sliznice u rýmy a nemocí z nachlazení se používají látky, které snadněji procházejí sliznicemi, především imidazolové deriváty, které mají zvýšenou aktivitu k receptorům alfa.
Alfa sympatomimetika Jsou to léčiva, u kterých se využívá účinků lokálních a to vazokonstrikce ke snížení zduřelé nosní sliznice. Principem je, že vasokonstrikce nejprve sníží průtok krve nosní sliznicí a tím i tlak v kapilárách. Zduření nosní sliznice způsobené výstupem tekutiny do intersticiálního prostoru se uvolňuje odtokem tekutiny vénami - dochází k nižší nabídce tekutin a tím se snižuje nosní sekrece a to tři rýmě umožňuje dýchání nosem. Po odeznění vasokomotorické fáze ale dochází k opět k vystoupení plazmy do intersticiálního prostoru a k ucpání nosu.
Mechanismus účinku: způsobují zúžení zánětem rozšířených cév nosní sliznice, což vede ke zmenšení otoku sliznice a uvolnění hlenu z nosu, vedlejších nosních dutin a trubice spojující střední ucho a hltan (Eustachovy trubice).
Indikace: užívají se jako nosní kapky, sprej k mírnění příznaků u akutní rýmy, zánětu čelistních dutin, zánětu Eustachovy trubice, zánětu středního ucha nebo lze některé z nich použít i jako oční kapky při zánětu spojivek a při podráždění oka prachem, větrem, kouřem, nebo mechanickými vlivy. Nežádoucí účinky: - vysychání nosní sliznice, chronické ucpání nosu - nepoužívat déle jak týden v kuse, po opakovaném použití je nutná pauza - zvláštní opatrnost je potřeba při: - srdeční nedostatečnosti, vysokém krevním tlaku; - při cukrovce - léčba depresí (inhibitory monoaminoxidázy) nebo jinými látkami, které mohou zvyšovat krevní tlak - jestliže trpíte chronickou rýmou.
Zástupci:
nafazolin SANORIN kapky, sprej
Otorinolaryngologikum, oftalmologikum, sympatomimetikum. Pozor: dlouhodobé a časté užívání Sanorinu může vést k chronickému ucpávání nosu a vysychání sliznice.
xylometazolin NASEN SPREJ (od 6let ) OLYNTH 0,05% 0,1% OTRIVIN kapky, sprej 0,5 PM 1PM RHINO-STAS sprej Užití: při nadměrné tvorbě hlenu způsobené jak vazomotorickou rýmou tak i alergickou
oxymetazolin NASIVIN KAPKY 0,01% novorozenci a kojenci NASIVIN 0,025% 1-4 roky NASIVIN 0,5% kapky, sprej od 8let OXAMET sprej OXAMET MINT + blahovičníková silice
karbetopendecinium bromid + efedrin MUKOSEPTONEX E
Přípravek dezinfikuje nosní sliznici a současně potlačuje její překrvení a zduření. Efedrin zdezpůsobuje dekongesci nosní sliznice
V lékárně připravované kapky: Borefedrinové nosní kapky 1% Boradrenalinové nosní kapky
2) Lokální antibiotika
fusafungin BIOIPAROX sprej Jde o antibiotikum s protizánětlivým účinkem, působí místně a nezpůsobuje rezistenci. Používá se k místní léčbě zánětů a infekcí sliznice hltanu a dýchacích cest - rýma, zánět vedlejších nosních dutin, angína, zánět hltanu, zánět hrtanu, zánět průdušnice a průdušek. Mohou jej použít i těhotné ženy.
neomycin + bacitracin PAMYCON sprej
Jde o antibiotikum se širokým antimikrobiálním spektrem, často používaný pediatry.
3) Ostatní přípravky
karbetopendecinium bromid MUKOSEPTONEX kapky
Přípravek určený k dezinfekci nosní sliznice. Používá se při dlouhodobých zánětech nosní sliznice, nosohltanu a vedlejších nosních dutin, pokud nejsou provázeny zvýšeným vylučováním hlenu, nebo pokud zduřelá nosní sliznice neucpává nosní průduchy.
PINOSOL kapky - fytofarmakum
Složení: Pini etheroleum, Menthae piperitae etheroleum, Eucalypti etheroleum Thymolum, Guaiazulenum Tocoferolum. Kapky se používají k léčbě rýmy a dalších zánětlivých onemocnění sliznice nosu, nosohltanu a u pacientů po chirurgických výkonech v nosní dutině. Přípravek mohou užívat dospělí a děti od 1 roku (rozetřít po nosní sliznici vatovým tamponem), těhotné a kojící.
PINOSOL krém, mast Výhoda masti je, že umožňuje delší účinkování léčivé látky. Používají se na léčbu zánětlivých onemocnění sliznice nosu a nosohltanu, které bývají doprovázené vysycháním sliznice a u pacientů po chirurgických výkonech.
COLDASTOP kapky Jsou olejové nosní kapky, používají se při překrvení nosní sliznice, při suchosti sliznice a tvorbě krust.
STERIMAR sprej Mořská voda ve fyziologické koncentraci. Pomáhá při rýmě, suchých zánětech nosní sliznice, pomáhá odstraňovat krusty, dále po operacích mandlí a vedlejších nosních dutin. STERIMAR S MĚDÍ - používá se při zánětlivé rýmě STERIMAR S MANGANEM - používá se při alergické rýmě VINCENTKA SPREJ 4) Alergická rýma
* dimetinden + fenilefrin VIBROSIL gtt, sprej
Lze jej používat u záchvatovité hlenovité sekrece z nosu (vazomotorické rýmy) a u projevů alergie (senné rýmy).
* levocabastin LIVOSTIN sprej (alergická rinitida)
* nafazolin + antazolin SANORIN-ANALERGIN kapky Užívá se při senné rýmě, vazomotorické rýmě; alergických zánětech spojivek a víček,
* azelastin ALLERGODIL Azelastin je antialergický účinný blokátor H1 - receptorů s dlouhým poločasem. Používá se k symptomatické léčbě sezónní alergické rýmy (senné rýmy) a celoroční alergické rýmy.
5) Nosní kortikoidy
* flutikason - užívá se k profylaxi a léčbě alergické rýmy, včetně senné a vazomotorické rýmy. ALERGONASE sprej FLIXONASE sprej NASOFAN sprej
* budesomid TAFEN sprej , RHINOCORT AQUA - celoroční alergická i nealergická rýma, senná rýma
* beklometazon BECLOMET sprej - sezónní rýma, celoroční alergická rýma |