Léčiva ovlivňující krevní srážlivost
V normálním krevním řečišti je krev tekutá díky protisrážlivým složkám jako jsou např.heparin a antitrombin. Ke krevnímu srážení (hemostáze) dochází, jakmile se krev dostane mimo cévu. Hemostáza je tedy fyziologickou funkcí zajišťující zástavu krvácení při porušení cévní stěny. V místě porušení cévy dochází k hromadění krevních destiček - ty mají schopnost adhezivní (ulpívají v místě porušení), a také agregační (vzájemně se shlukují). Při shlukování destiček dochází k uvolňování řady vazokonstrikčních působků, tím dochází ke snížení průtoku krve poškozeným místem a tím k usnadnění tvorby tzv. "zátky krevní sraženiny". Z trombocytů se kromě toho uvolňuje i „destičkový faktor", který je impulsem pro reakce plazmatického koagulačního systému.
Koagulační systém Hlavním principem je přeměna rozpustné bílkoviny fibrinogenu na nerozpustný fibrin. Tuto přeměnu vyvolává enzym trombin, který je vytvářen, jakmile krev opustí cévu, z inaktivního prekurzoru protrombinu. Protrombin vzniká v játrech a jeho tvorba je závislá na dostatečném přísunu vit.K. Hemokoagulací tedy dojde k uzavření defektu cévní stěny. Fibrinolytický systém Hemokoagulační systém je také hlídán regulačním fibrinolytickým mechanismem, který zabraňuje neúčelnému i škodlivému pokračování krevního srážení, které by mohlo vyústit ve tvorbu nitrocévního koagula. Při fibrinolýze se z inakivního plasminogenu vytváří enzym plazmin, který štěpí fibrin na řadu menších polypeptidů a tím snižuje kompaktnost krevní sraženiny, eventuálně krevní sraženinu částečně rozpouští.
Mezi látky, které se požívají při poruchách krevní srážlivosti řadíme: 1) Antikoagulancia 2) Fíbrinolytika Slouží primárně k rozpouštění již vzniklého trombu, mohou se však podávat i v kombinaci antikoagulancii k zabránění vzniku trombu 3) Antifibrinolytika 4) Antiagregační látky 5) Hemostatika
1) Antikoagulancia
Jsou to látky, které zabraňují srážení krve. Klinickou indikací , ve které se užívají, je profylaxe žilních a arteriálních tromboembolických onemocnění. Tyto látky nejsou účinné proti již vytvořeným trombům.
Heprin Heparin je jedním ze základních antikoagulačních léčiv. Jde o endogenní (tělu vlastní) mucopolysacharid, neabsorbuje se po perorálním podání, musí se aplikovat parenterálně. Funguje jako katalyzátor (urychlovač) reakcí antitrombinu (je inhibitorem proteáz), přispívá k urychlení přeměny plasminogenu na plasmin, je tedy nejen antikoagulačním působkem ale i fibrinolytikem. Další využití heparinu je např. jako protisrážlivá přísada k odebírané krvi (k diagnostickým účelům). Kontraindikace: absolutní kontraindikace je aktivní krvácení a stav po čerstvém chirurgickém zákroku. Předávkování heparinu, které vede ke zvýšené krvácivosti (do vnitřních orgánů, hematurie) lze ovlivnit podáním antidota -protamin-.
Perorální - nepřímá antikoagulancia Jsou to látky, které antagonizují jaterní syntézu koagulačních faktorů, jejichž tvorba je závislá na přítomnosti vit.K - jsou to tedy kompetitivní antagonisté vitamínu K. Účinek se rozvíjí postupně, proto se podávají dlouhodobě. Kontraindikace: přítomnost gastrointestinálních ulcerací, závažné onemocnění ledvin a jater, a těhotenství. Jako antidotum se podává vit.K- KANAVIT - efekt ale nastupuje až po 6hod od podání , často postačí vyčkat na odeznění účinku antikoagulancia.
WARFARIN tablety - ze všech nejspolehlivější
Nežádoucím účinkem užívání Warfarinu je hlavně krvácivost, a léčivo je bohužel zdrojem mnoha lékových interakcí.
2) Fibrinolytika (trombolytika)
Tyto látky jsou aktivátory plasminogenu, usnadňují přeměnu plasminogenu na plasmin. Jejich cílem je rozpuštění čerstvého trombu a podávají se intravenózně především při akutní trombóze koronárního a plicního řečiště.
Rozdělení:
1. generace - neselektivní Dochází k lýze sraženiny, která je doprovázena systémovou fibrinolýzou
Streptokináza Jde o látky získané z bakteriálních streptokoků, je ovšem nutné dávat velký pozor na nežádoucí účinky. Pokud pacient prodělal nedávno streptokokovou infekci látka nemusí zabírat, nebo může dojít k alergické reakci. Systémové podání této látky může způsobit lýzu akutního embolu, nebo trombu.
Urokináza Tato látka je účinější než heparin, používá se u velkých plicních embolů.
2. generace - selektivní Fibrinolýza na sraženině je bez systémového ovlivnění.
Antistrepláza a sarupláza
3) Antifibrinolytika
Tyto látky jsou používána jako přídavné látky při krvácení po chirurgických zákrocích, a při stomatologických zákrocích u hemofyliků.
PAMBA tablety, injekce
Kyselina aminometylbenzoová je určená k léčbě některých krvácivých stavů, protože brzdí odbourávání fibrinu a fibrinogenu (látek účastnících se na srážení krve a tvorbě krevních sraženin). Používá se při místním krvácení, např.u hemofiliků (dědičná krvácivost), po malých chirurgických výkonech, nebo při systémové krvácení. Pamba se též použije jako antidotum při léčbě streptokinázou nebo urokinázou.
4) Antiagregační látky
Jde o látky, které inhibují agregaci destiček, jsou podávány k profylaxi arteriálních trombóz a k sekundární prevenci infarktu myokardu. Antiagregační terapie po infarktu musí být zahájena co nejdříve (do 2hodin), aby se snížilo nebezpečí reinfarktu.
Kyselina acetylosalicylová Tato látka inhibuje agregaci destiček-inhibuje cyklooxygenázu. Její účinek je striktně závislý na dávce, která je vždy do lOOmg. Chronické užívání takto nízkých dávek může snížit až o 50% riziko infarktu a náhlé smrti u pacientů s nestabilní angínou pektoris.
ANOPYRIN 100mg
Dipyridamol AGGRENOX tablety
Tento přípravek obsahuje dvě léčivé látky: dipyridamol a kyselinu acetylsalicylovou, které snižují srážlivost krve a zabraňují tvorbě krevních sraženin. Dipyridamol snižuje přilnavost a shlukování krevních destiček, což hraje roli při zahájení tvorby krevní sraženiny. Acetylsalicylová kyselina snižuje shlukování krevních destiček.
Ticlopidin APO-TIC tablety Tento přípravek se používá u pacientů, kteří nesnášejí z nějakého důvody kyselinu acetylosalicylovou.
5) Hemostatika
Jde o látky, které se používají při onemocněních nebo stavech spojených s nadměrným krvácením, nebo ke zmírnění či zástavě normálního krvácení při poranění nebo operačních výkonech.
etamsylát DICYNONE inj. tablety
vitamin K Podílí se na jaterní biosyntéze protrombinu. Do jater se dostává z potravy, a také syntézou střevními mikroorganismy.
Krevní produkty K systémovým hemostatikům můžeme zařadit také čerstvě zmrazená plasma, lidský fibrinogen, lidský trombin a lidské koagulační faktory.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.. Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2 |