Template
Template Template
Template Středa, 07 červen 2023 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Heřmánek při žaludečních a střevních obtížích E-mail
Hodnocení čtenářů: / 16
SlabéVynikající 

Heřmánek

Heřmánek pravý
(Matricaria recutita – Heřmánek pravý)

Popis rostliny:
Heřmánek je jednoletá, příjemně vonící bylinka, s četně větvenou lodyhou, dorůstající až 50cm. Listy má střídavé, přisedlé. Květy v terči jsou obojaké, paprsčité, se žlutou korunou. Květy v paprsku jsou samičí, jazykovité a bíle zbarvené. Plodem této rostlinky je zakřivená, sotva 1mm dlouhá nažka bez chmýru. Heřmánek se vyskytuje v Evropě, Asii, v Austrálii i Severní Americe. U nás heřmánek kvete od května do září a nalezneme jej na polích, pustých místech, vinicích, mezích, hlavně v teplejších oblastech. Heřmánek pravý rozpoznáme od jiných příbuzných druhů jak podle vůně, tak podle typického znaku, čímž je trubkovitý květ, který je vždy uvnitř dutý. Pokud by jste si chtěli vypěstovat heřmánek i doma, stačí zakoupit sáček heřmánkového čaje a vysypat jeho obsah do truhlíku, nebo záhonku.


Užívaná část:
Z heřmánku používáme k léčebným účelům květ (Flos chamomillae vulgaris). Při sběru a následném sušení bychom měli dbát na několik zásad. Sbírat jej za suchého počasí, sušit jej rychle ve stínu, jelikož je to siličná droga, a květní stopky by neměly být delší jak 2cm.

Účinné léčivé látky:
Účinnou látkou je heřmánková silice (chamazulen, bisabolol, spiroéter)s protizánětlivými účinky, dále flavonoidy s protikřečovými účinky, hořčiny a slizy. Dále má heřmánek i dezinfekční účinky a zvyšuje pocení.


Použití:
Heřmánek má velmi široké spektrum užití, jak vnitřní tak vnější. Lze jej užívat dlouhodobě, i v kombinaci s předepsanými léky. Při dodržení předepsaného dávkování je bezpečný pro děti i těhotné ženy.

Vnitřní užití
Při vnitřním užití heřmánek příznivě působí při žaludečních a střevních nevolnostech, křečích, zažívacích obtížích a vředech. Dobře působí i při průjmovém onemocnění a zánětech močového měchýře. Dále podporuje i psychické uvolnění a zmírňuje stres. Má také mírně sedativní účinek, zklidňuje tělo a podporuje usínání. Můžeme jej použít i jako doplňkovou léčbu při nachlazení, zánětech nosní sliznice, dutin i krku.

Zevní užití:
Heřmánek obsahuje antibakteriální složky, které urychlují léčbu infekcí. Používá se tedy při kožních zánětech, vyrážkách a lehčích popáleninách (např.slunečních). Léčí i infekce v dutině ústní, jako jsou afty a záněty dásní, můžeme jej použít i na oční spojivky ve formě obkladu. Heřmánkový olej je důležitý i v kosmetice, přidává se do mastí, mýdel a šamponů.

Jak nakoupit v lékárně:

     Pokud bychom si chtěli zakoupit čaj

              Leros Alvisan čaj,

              Leros dětský čaj s heřmánkem

              Leros tormentan čaj

              Leros stomaran čaj

     Tinktura obsahující heřmánek

              Chamomilla tinktura

            Jde o tekutý extrakt z heřmánku pravého a používá se jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině                              a hltanu, při kožním onemocnění k obkladům a koupelím, a také vnitřně při žaludečních a střevních obtížích.

      Masti z obsahem heřmánku

               Dermazulen mast

               Dermazulen je mast s obsahem heřmánku, používá se hlavně na oděrky a drobná poranění, je                                vhodný také na promaštění pokožky a opruzeniny dětí i dospělých.

               Ophtalmo-azulen oční mast

               Tato mast se používá při drobných poraneních očních víček, spojivky a rohovky.

 
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template