Heřmánek (Matricaria recutita – Heřmánek pravý) Popis rostliny: Heřmánek je jednoletá, příjemně vonící bylinka, s
četně větvenou lodyhou, dorůstající až 50cm. Listy má střídavé,
přisedlé. Květy v terči jsou obojaké, paprsčité, se žlutou korunou.
Květy v paprsku jsou samičí, jazykovité a bíle zbarvené. Plodem této
rostlinky je zakřivená, sotva 1mm dlouhá nažka bez chmýru. Heřmánek se
vyskytuje v Evropě, Asii, v Austrálii i Severní Americe. U nás heřmánek
kvete od května do září a nalezneme jej na polích, pustých místech,
vinicích, mezích, hlavně v teplejších oblastech. Heřmánek pravý
rozpoznáme od jiných příbuzných druhů jak podle vůně, tak podle
typického znaku, čímž je trubkovitý květ, který je vždy uvnitř dutý.
Pokud by jste si chtěli vypěstovat heřmánek i doma, stačí zakoupit
sáček heřmánkového čaje a vysypat jeho obsah do truhlíku, nebo záhonku.
Užívaná část: Z heřmánku používáme k léčebným účelům květ (Flos chamomillae vulgaris). Při sběru a následném sušení bychom měli dbát na několik zásad. Sbírat jej za suchého počasí, sušit jej rychle ve stínu, jelikož je to siličná droga, a květní stopky by neměly být delší jak 2cm.
Účinné léčivé látky: Účinnou látkou je heřmánková silice (chamazulen, bisabolol, spiroéter)s protizánětlivými účinky, dále flavonoidy s protikřečovými účinky, hořčiny a slizy. Dále má heřmánek i dezinfekční účinky a zvyšuje pocení.
Použití: Heřmánek má velmi široké spektrum užití, jak vnitřní tak vnější. Lze jej užívat dlouhodobě, i v kombinaci s předepsanými léky. Při dodržení předepsaného dávkování je bezpečný pro děti i těhotné ženy.
Vnitřní užití Při vnitřním užití heřmánek příznivě působí při žaludečních a střevních nevolnostech, křečích, zažívacích obtížích a vředech. Dobře působí i při průjmovém onemocnění a zánětech močového měchýře. Dále podporuje i psychické uvolnění a zmírňuje stres. Má také mírně sedativní účinek, zklidňuje tělo a podporuje usínání. Můžeme jej použít i jako doplňkovou léčbu při nachlazení, zánětech nosní sliznice, dutin i krku.
Zevní užití: Heřmánek obsahuje antibakteriální složky, které urychlují léčbu infekcí. Používá se tedy při kožních zánětech, vyrážkách a lehčích popáleninách (např.slunečních). Léčí i infekce v dutině ústní, jako jsou afty a záněty dásní, můžeme jej použít i na oční spojivky ve formě obkladu. Heřmánkový olej je důležitý i v kosmetice, přidává se do mastí, mýdel a šamponů.
Jak nakoupit v lékárně:
Pokud bychom si chtěli zakoupit čaj
Leros Alvisan čaj, Leros dětský čaj s heřmánkem Leros tormentan čaj Leros stomaran čaj
Tinktura obsahující heřmánek Jde o tekutý extrakt z heřmánku pravého a používá se jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině a hltanu, při kožním onemocnění k obkladům a koupelím, a také vnitřně při žaludečních a střevních obtížích. Masti z obsahem heřmánku
Dermazulen mast Dermazulen je mast s obsahem heřmánku, používá se hlavně na oděrky a drobná poranění, je vhodný také na promaštění pokožky a opruzeniny dětí i dospělých.
Tato mast se používá při drobných poraneních očních víček, spojivky a rohovky.
|