Template
Template Template
Template Čtvrtek, 22 únor 2024 Template

Hledej...

Související články

Zajímavé odkazy

Listy jižní Moravy
Hledáte další informace nemocech a lecích?
Příznaky a projevy onemocnění.
 
Template
Bylinky - léčivky

bylinky
 


 

Šalvěj

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis – Šalvěj lékařská)

Popis rostliny:
Šalvěj je rostlina, dorůstající výšky až 1m, kdy její horní část je bylinná, spodní dřevnatá. Listy má řapíkaté, polohlouhé, vejčité, dosahující délky 5-10cm, zabarvené do zelenavé až stříbrnošedé barvy. Květy této bylinky jsou dvoupyské, fialové barvy a velmi příjemně voní. Plodem je tvrdka. Šalvěj rozkvétá v červnu a červenci, a u nás ji nalezneme hlavně na zahrádkách. Původem pochází ze středomoří, kde se pěstuje od nepaměti, vyskytuje se zde hlavně na vápencových svazích a skalách. Šalvěj má jak léčebné, tak i kosmetické využití, dále v parfumerii, a dříve se dokonce používala i jako přísada do piva a vína.
Celý článek...
 

Heřmánek

Heřmánek pravý
(Matricaria recutita – Heřmánek pravý)

Popis rostliny:
Heřmánek je jednoletá, příjemně vonící bylinka, s četně větvenou lodyhou, dorůstající až 50cm. Listy má střídavé, přisedlé. Květy v terči jsou obojaké, paprsčité, se žlutou korunou. Květy v paprsku jsou samičí, jazykovité a bíle zbarvené. Plodem této rostlinky je zakřivená, sotva 1mm dlouhá nažka bez chmýru. Heřmánek se vyskytuje v Evropě, Asii, v Austrálii i Severní Americe. U nás heřmánek kvete od května do září a nalezneme jej na polích, pustých místech, vinicích, mezích, hlavně v teplejších oblastech. Heřmánek pravý rozpoznáme od jiných příbuzných druhů jak podle vůně, tak podle typického znaku, čímž je trubkovitý květ, který je vždy uvnitř dutý. Pokud by jste si chtěli vypěstovat heřmánek i doma, stačí zakoupit sáček heřmánkového čaje a vysypat jeho obsah do truhlíku, nebo záhonku.
Celý článek...
 

bříza                             Bříza


(Betula verrucosa – Bříza bradavičnatá)

Popis:
Bříza je jednodomý, až 25m vysoký strom. Její kmen má bíle zabarvenou kůru, která se místy mění v černou borku. Listy má kosočtverečné nebo trojhranně vejčité, řapíkaté a lysé. Samčí i samičí květy jsou směstnány do válcovitých jehněd. Kvete v dubnu a květnu.
Bříza je rozšířena po celé Evropě a Asii. U nás roste zejména na sušších půdách, v nížinách i ve vyšších polohách.
Celý článek...
 

černý bez

                       Černý bez


(Sambucus nigra – Bez černý)

Popis rostliny:
Jde o keř dorůstající výšky až 7 metrů. Listy má vstřícné, řapíkaté, lichospeřené s 5 až 7 zašpičatělými řídce chlupatými lístky. Květy jsou silně aromatické, žlutobílé barvy. Plodem bezu je kulatá, 5-6mm velká, lesklá, fialově černá bobule. Kvete od června do července.
Černý bez je rozšířen v Evropě a Přední Asii, u nás je hojný v lesích, rumištích, hájích a křovinách.
Celý článek...
 

brusinka                   Brusinka

(Vaccinium vitis-idaea – Brusnice brusinka)

Popis rostliny:
Brusinka je nízký polokeřík, větvitý a vždyzelený. Listy má kožovité, na rubu jsou světlejší a hnědě tečkované. Květy má bílé nebo bledě růžové, 5mm velké, se zvonkovitou korunou. Plody jsou bobule, které mají v době zralosti červenou barvu. Kvete od května do července v suchých lesích a vřesovištích. Vyskytuje se hlavně ve střední a severní Evropě, severní Asii a Americe.

 

 

Celý článek...
 

borůvka

                          Borůvka

(Vaccinium myrtillus – Brusnice borůvka)

Popis rostliny:
Borůvka je keříkovitá rostlina až 50cm vysoká, bohatě větvená s vejčitými listy. Květy jsou umístěny v úžlabí listů se zelenavě červenou korunou. Plody jsou modročerné bobule dozrávající v červenci a srpnu. Borůvka se vyskytuje hlavně ve střední a severní Evropě, v jižní Evropě i v horách, v severní Asii i Americe.


Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 6 z 12
Template
Template Template Template
 

Poslední komentáře

Recepty při redukční dietě, diety na zhubnutí...
dobrý den trpím dlouhodobou úzkostí vyvolanou problémy v práci. Dlouhodobě užíván citalek před rokem vysazen...
další ...

Homeopatika - psychické problémy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké homeopatikum mám použít, když mám problémy na prstech u rukou - dělají...
další ...

Homeopatika - podávání léků u dětí a kojenc...
Dobrý den, mám 5mesicni dceru. Od narození spinkala celou noc. Poslední měsíc se budí každou hodinu, někdy i 2x...
další ...

Vigantol kapky
Kapičky vigantol dávám pravidelně a všechno vždy bylo v pořádku, vyhovuje, hlavně jsem ráda, že vím, co mal...
další ...

Pamycon antibiotické kapky
Dobrý den zuzasig . My je ted Máme taky a na slunicko kluci chodit nesmí
další ...

Inzerce zdarma

Zprávy o zdraví

Moje nahé tělo není pěkné

9.260 dotázaných odpovídalo na otázky týkající se vlastního nahého těla. Nahé tělo je noční můrou zejména pro něžné pohlaví, čeští muži si většinou ze svých mnohdy otylých postav starost nedělají.
Celý článek...
 

Přípravky Kamagra, Sildenafil citrate, Silagra, VEGA 100, Tadalis a Tadalafil

Na internetu jsou nabízeny nebezpečné přípravky na léčbu erektilní dysfunkce. Účinnou látkou je zde sildenafil. Všechny přípravky na léčbu erektilní dysfunkce, obsahující látku sildenafil, jsou vázány na lékařský předpis, neboť jejich užívání bez lékařského dozoru může být pro zdraví člověka velmi nebezpečné.  U některých přípravků bylo dokonce zjištěno, že deklarace na obalu neodpovídají skutečnosti. Přípravek sice obsahuje látku sildenafil citrate, ovšem v menším než deklarovaném množství.

Celý článek...
 
Template Template